| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam stupida, dar poate, cine stie, imi mai imbunatatesc putin stilul de viata. rolling on the floor Putin cate putin. Nu stiu de voi, dar eu ador zeama de muraturi. Dar nu saramura, cea din borcanele de castraveciori murati din comert. Cu otet. In special castraveciorii freshona. Zeama aia o ador. Familia mea mai consuma castraveti murati. Trebuie sa recunosc ca imi plac. Dar zeama aia e la un alt nivel. Uneori, dupa ce familia mea goleste borcanul, il lasa in figider numai cu zeama pentru mine. Faptul ca e rece si sarat ma atrage. Ma racoreste si ma energizeaza. Nu beau exagerat de mult. Cel putin doar ultimele zile am baut mai mult. Ieri toata zeama dintr-un borcan. Iar azi toata zeama dintr-un alt borcan. Ceilalti imi spun ca e nesanatos, dar eu una cred ca orice are doua taisuri. Sincer, daca ar fi sa fac un top 3 al bauturilor mele preferate, zeama de muraturi din comert ar face parte din el. Acum intrebarea e: chiar e asa nesanatos sa beau? Daca ma gandesc la contraindicatii, singura ar fi continutul extrem de mare de sodiu, pe care oricum nu prea il consum pe parcursul zilei, in afara de muraturi/zeama. Ce alte parti,, naspa" mai sunt? Dar beneficii? Exista? rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu pot să cred că am rezistat să citesc o descriere atât de mare pentru zeama de murături...Nu credeam că cineva poate spune atât de multe despre ea...
Mai nesănătoasă decât cola nu cred că e, deci e ok.Consumă în continuare.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Te am avertizat de la inceput ca e stupida intrebarea. Imi dau seama ca nu e mai nesanatoasa decat cola, dar ma interesau efecte nedorite asupra sanatatii... Macar sa stiu la ce,, riscuri" ma supun, nu?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis că e stupidă

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Eu i-as zice,, nebisnuita" happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Neobisnuita* nu stiu cum sa sterg raspunsurile

| johnnny123 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mie-mi spui? Am crezut ca citesc trilogia Stapanul Muraturilor - vol.I Fratia Castravetilor Murati

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mai neobișnuită. Dar cu toții facem chestii neobișnuite pentru alții.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu te a obligat nimeni sa citesti

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru o persoana fascinata de zeama de muraturi ai foarte putin simt al umorului...

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Totusi, inca nu mi ai raspuns la intrebare. Platforma asta e pentru a raspunde la intrebari, nu pentru a avea simtul umorului. Daca nu sti raspunde, nu raspunde. Simplu.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este de asemenea si o platforma pentru intrebari concise si la obiect. Tu ai transformat intrebarea "Este zeama de muraturi nociva in cantitati mari?" intr-un roman. Ceea ce este amuzant.

Ca sa-ti raspund si la intrebare, orice forma de exces poate fi nociva. Zeama de muraturi poate contine multa sare, ceea ce nu e foarte bine. Consumata cu moderatie, nu este periculoasa. Dar daca in fiecare zi duci un borcan de muraturi la gura si-i bei toata zeama, dupa o vreme pot aparea probleme: hipertensiune, insuficienta cardiaca, risc de accidente vasculare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Leșin, omule laughing)))

Cantitatea mare de sodiu poate să-ți cauzeze leziuni pe creier. Poți să faci și gastrită, ulcer sau pietre la rinichi. Așa că bea rar și câte puțin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-a plouat in gura cand ti-am citit intrebarea. Asa sunt si eu cu zeama de varza si cu zeama din borcanele cu masline verzi. laughing
Otetul ala din zeama iti creste sistemul imunitar, scade nivelul de zahar din sange si te ajuta sa slabesti. E chiar sanatoasa zeama aia. laughing

| Swetlly122 a răspuns:

Și mie îmi place zeama de la castraveciori, dar beu o gura, doua din borcan și apoi mă potolesc că mi se ia. PS frumos gest din partea a lor tai că îți lasă borcanul cu zeama in fridge