| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Sucurile acidulate gen fanta sau cola hidrateaza organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Citez:
"Consumul excesiv de suc carbogazos provoaca deshidratarea organismului, mai ales cand sucul contine cofeina. Cofeina este un diuretin natural care provoaca urinarea frecventa. Astfel, urinarea frecventa va elimina lichidele din organism si va conduce la deshidratare. Asadar, daca ti-e sete si vrei sa te hidratezi, apa sau ceaiul raman cele mai bune variante."

19 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Doar apa plata hidrateaza organismul, sucurile acidulate il intoxica!

| Naяutσ a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Dar practic il hidrateaza, doar sunt lichide, nu-i asa? thinking

| Azµre a răspuns (pentru Naяutσ):

Nu îl hidratează din contră îl deshidratează, atât sucurile cât și cafeaua și alcoolul.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Dar apa minerala?

| Naяutσ a răspuns:

Da, dar nu sunt prea sanatoase, mai bine ai bea apa, ceaiuri etc. :3

| Niiiicu a răspuns:

Nu,deloc,apa e cel mai bun hidratant

| Birlik65 a răspuns:

Numai apa plata hidrateaza organismul daca te referi numai la bauturi! Fanta Cola si alte bauturi de acest gen sunt foarte periculoase din cauza E-urilor pe care le au in continut!

| Duucu a răspuns (pentru Birlik65):

Îl hidratează, domnule, doar că nu la fel de bine ca apa.

| XYZsnick a răspuns (pentru Birlik65):

Ce zicii de energizante?

| AfroBelgianu a răspuns:

Salut, Taisa

Sucurile acidulate, sunt in special produse care iti asigura o stare de bine pe moment si care iti potoleste oarecum setea.Insa, acizii ajung in stomac si interactioneaza cu sucul gastic, uneori dai si de un reflux gastrio-esofagian, care automat te deshidrateaza cand iti vine "pe gat". In plus, nu sunt deloc bune pentru dinti si iti poti pierde smaltul si culoarea naturala a dintilor.

| comsacodrut a răspuns:

Da

| comsacodrut a răspuns:

Pe moment da.Dar dupa 10 minute o sa-ti fie iar sete

| Madut a răspuns:

Mai bine apa. Prefer apa curata nu sucuriile.

| Veritas a răspuns:

Organismul se hidratează cel mai bine cu apă, nu cu porcăriile alea de sucuri.

| BogdanMotiu a răspuns:

Da

| Alice789 a răspuns:

Apa hidrateaza.
Sucurile conti apa, dar si mult zahar, coloranti, arome, E-uri.
Toate lichidele (apa, ceai, suc, in afara de cele alcoolice) hidrateaza, insa cea mai indicata este apa.

| DraghiciCristian a răspuns:

Nu stiu ce sa zic..hidrateaza dar nu sunt sanatoase... eu beau pepsi de rup

| PetruAlbert a răspuns:

Prefer apa

| PapusicaCool a răspuns:

Apa e cel mai bun hidratant pentru organism, deoarece sucurile nu sunt prea sanatoase.