| Mariaaa9999 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani și 51 de kg. Vreau sa slăbesc doar la picioare și solduri intr-o lună. Menționez ca am 1, 58 înălțime și arat cam grasa la picioare comparativ cu restul corpului. Ce pot sa fac ca sa le subțiez? Și cam câte kg ar trebui sa slăbesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Pai.....Greutatea ideala a ta ar fi de 48 de kg, tinand cont ca ai 1, 58.Acum nu-i problema ca esti cu 2-3 kg mai grasa. Daca chiar vrei sa slabesti o sa iti dau cateva sfaturi.
1.Nu manca seara tarziu.De preferat cineaza inainte de ora 19; 00.
2.Bea multa apa, minim 2, 3-2, 7 l intr-o zi.
3.Fa mult sport.Recomand Roberta's Gym.Pe canal sunt exercitii pentru tot corpul, chiar si pentru picioare.Cam 30 de minute pe zi este suficient.
4.Mananca la ore fixe.
5.Alimentatia;
Renunta la chipsuri, sucuri acidulate, fainoase(maxim o felie de paine integrala intr-o zi), prajeli, dulciuri si la grasimile nesanatoase.Alimentatia ta zilnica trebuie sa fie bogata in fructe, legume, lactate, oua si carne slaba.
Un meniu orientativ;
MICUL DEJUN
-un ou fiert si ceai
GUSTAREA
-un mar
PRANZUL
-peste si legume la gratar
GUSTARE
-2 tablete de ciocolata neagra
CINA
-salata
Sanatate!winking

| ariannakaterine a răspuns:

Bună! Din punctul meu de vedere, cred că ai picioarele și șoldurile mai pronunțate comparativ cu restul corpului nu pentru că ar trebui neapărat să dai niște kilograme jos, ci pentru că ai silueta pară-unde cel mai probabil umerii sunt înguști iar sânii ceva mai mici. Și dacă vei slăbi, picioarele și șoldurile tot vor fi mai pronunțate pentru că așa ai tu silueta. Printr-un lucru asemănător am trecut și eu, având silueta dreptunghi (în care talia e foarte puțin accentuată, aproape inexistentă), am slăbit câteva kg însă talia nu a devenit mai subțire, nu pentru că aș fi fost grasă, ci pentru că așa am eu conformația.
Dacă totuși tu simti că ar fi mai ok să slăbești câteva kg, în jur de 2-3 kg, îți recomand să mănânci la ore fixe, să reduci cantitatea de zahăr pe care o mănânci (nu neapărat să o elimini complet, ci doar să mănânci mai puțin și mai rar), să renunți sau să mănânci mai rar la snacks-urile de genul chipsuri, pufuleți etc, la băuturile carbogazoase și la prăjeli. Poți face acest lucru treptat. Dacă reduci (sau chiar renunți) din alimentația ta ceea ce ti-am enumerat mai sus, nu doar că vei reusi sa slabesti, ci vei avea un stil de viață sănătos. Poți înlocui dulciurile cu o salată de fructe, dacă îti place ciocolata poți mânca din când în când câte o tabletă de ciocolată neagră! Snacks-urile le poți înlocui cu alune de padure, fistic, cajou sau migdale, iar în locul băuturilor carbogazoase poti bea o limonadă sau un fresh făcut de tine din ce fructe preferi!
Mult succes si ambiție îți doresc!