| alina22alina a întrebat:

Sunt fata. Am 18 ani 1.68 si 50 de kg. As vrea sa ma ingras si mi-am cumparat de la aptonia mass gainer in varianta de 900g. O sa ma apuc acasa de niste exercitii simple gen la saltea laughing stiu ca toti zica ca trebuie sala, sala, sala dar nu ma duc ca nu imi place si nu am timp sunt clasa a 12 a. Vreau sa mai pun ceva pe mine doar laughing Am citit ca se dizolva 100g in 200 ml apa sau lapte doar o data pe zi? Si cand sa iau? Sau cum iau ca altii am citit ca iau acest produs de 2 ori pe zi in ambele dăți cate 100g. Altii iau de 2 ori pe zi cate 50 de g mereu in 200 ml indiferent de cantitate. Cum sa fac? Incerc si eu pana se termina produsul si dupa renunt daca nu vad o schimbare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Permite-mi sa te intreb dc dracului vrei sa te ingrasi? Tinand cont ca esti fata: kg raportat la inaltime = esti suber "buna" PERFECTA
NU TREBUIE SA TE INGRASI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ai timp dupa 25 30 ani sa te ingras progresiv pe parcursul vietii, si o sa devi o mamaie de-aia cu curu mare si cu burta, eu zic sa profiti de kg tale acum, o sa obosesti mai repede, daca te ingrasi, o sa vezi.

| Gaby212 a răspuns:

Nu lua suplimente pentru ingrasare, crede-ma ca e hormonal si dupa aia n-o sa te mai opresti. Mai bine slaba decat patrat.

| Ady117 a răspuns:

Hai să-ţi spun eu cum stă treaba cu acel gainer. Am 20 de ani, am făcut sală 2 luni şi pauză o lună pentru că n-am avut timp, mă reapuc din nou. Ideea este că în acele 2 luni am învăţat multe despre fitness. Alimentaţie, suplimente etc.
Acel gainer pe care l-ai cumpărat, nu este altceva decât o simplă masă care conţine cam 500-1000 calorii max. cred.
Practic iei în + o masă pe zi şi asta te ajută să te îngraşi mai mult un pic. Nimic special.
Oricum, eu îţi recomand să mănânci mâncare, cred că e mai bine aşa.
Dacă vrei să te îngraşi, trebuie să fii în surplus caloric.
Pentru asta îţi trebuie 2 cântare. Unul pentru tine, iar celălalt pentru mâncare. Să zicem că mănânci 2.000 de calorii pe zi. Trebuie să faci asta timp de o săptămână. Ca să numeri caloriile, trebuie să cântăreşti mâncarea şi să cauţi pe google câte calorii are 100 grame de orez sau ce mănânci tu. Tu trebuie să te cântăreşti în fiecare dimineaţă timp de 7 zile. Dacă în a 7-a zi vei avea 51-52kg, înseamnă că e ok 2.000 de calorii pe zi. Dacă vei avea tot 50 kg, înseamnă că nu e suficient şi vei trece la 2.500 calorii tot timp de o săptămână. Sper că ai înţeles. Multă baftă.
Seară bună!

Răspuns utilizator avertizat
| LoVance0000 a răspuns:

Eu am incercat spirulina tableta dupa mancare imediat.Si mancam multa sunca si beam nectar de piersici facut de mine acasa! Desi spirulina scrie pe net ca e pentru slabit. Daca o iei dupa masa te ingrasa