| Mariaaa9999 a întrebat:

Bună, sunt fata si am 16 ani jumate. Recent am fost la un doctor endocrinolog in legătura cu creșterea mea și cu sânii. M-a consultat la sâni și a zis ca am doar glanda mamară și țesut adipos deloc, eu având sânii foarte mici (n-au mai crescut de la 12 ani). Menționez ca nu sunt slaba, sunt destul de bine făcută. Iar in legătura cu creșterea, mi-a prescris tonotil-n și vitamax deoarece mi-a spus ca nu am cartilajele închise.
Cum sa pun teșut adipos la sâni? Am încercat sa ma îngraș și degeaba. M-am îngrășat tare la solduri, picioare și sânii nu s-au mărit nici un pic. Ce sa fac? Ajutați-mă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii cresc hormonal! Din pacate nu exista sfaturi sau produse care sa-ti influenteze cresterea sanilor, ei cresc hormonal, in functie de mancarea care o manaci tu zilnic, bogata sau saraca in vitamine si minerale.
Incearcs a nu te ingrasi, ca vei arata ca un butoias, tot fara sani.
Pune mana si fa sport, ca sa-ti stimulezi hormonii sis a te dezvolti armonios!

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la un alt endocrinolog.

In principiu terapie hormonala, dar e riscul prea mare pentru tine acum, fiind inca in dezvoltare.

Poate ar fi interesant sa te uiti si dupa cealalta optiune, sa slabesti mai mult.

Dar ambele dupa liceu.

| Donsavas a răspuns:

Este genetic. Nu toate se îngrășa in zona sânilor.

| MadRaven a răspuns:

S-ar putea să ai pur și simplu un tip ginoid de dispoziție a țesutului adipos, sau mai exact să te îngrași "tip pară". Măsoară-ți tot corpul, inclusiv umeri, piept, talie, șold și vezi dacă e cazul. La fel cum unele fete au sânii mari dar copase și fund subțiri, unele au sânii foarte mici dar coapse mari. Fiecare am are o dispoziție specifică a grăsimii și fiecare e special în felul lui.
În principiu nu e nimic greșit cu o astfel de dispoziție a grăsimii. Din potrivă, e foarte bine că grăsimea se depunde pe coapse și nu pe abdomen pentru ca acolo ar fi fost mult mai problematică.
Poți cere și părerea altui medic dar atât timp cât nu ai probleme hormonale sau alte disfuncții cel mai probabil este vorba de tipul de dispoziție al grăsimii pe care din păcate n-ai cum să-l schimbi.
Ceea ce contează este ca tu duci un stil de viață sănătos și faci sport, de asta are nevoie corpul tău.