| Catali a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si doresc sa ma pregatesc intens pentru medicina. Doresc ca vara asta sa-mi pregatesc din timp materia pentru medicina.
Problema este ca nu prea stiu cam ce materie ar trebui sa-mi invat (adica stiu ce trebuie sa invat,dar sunt confuz,trebuie invatate toate particularitatile?) avand in vedere ca as vrea sa ma orientez spre asistenta medicala (medicina generala) si ca nu-mi trebuie admitere

Sunt foarte speriat de primul an deoarece nu prea stiu cu ce se mananca, si as vrea sa ma pregatesc si sa-mi invat materia din timp pentru a-mi fi mai usor pe parcursul anului. Deci, cam ce materii ar trebui invatate si chiar trebuie invatate toate particularitatile din carte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! Biologie (anatomia) eu zic ca ar trebui sa o incepi sa o inveti pentru ca deja ai facut in clasa a 11-a. Manualul de la Corint (am auzit ca e destul de greu) + grilele de la facultatatea unde vrei sa dai. Intereseaza-te la facultatea unde vrei sa dai admiterea, de exemplu la Targu Mures eu stiu ca dai din biologie (fara chimie). Vreau sa zic ca nu peste tot admiterea e la fel, de exemplu grilele nu vor fi 50 - 50, biologia conteaza mai mult cam 70% si chimia 30%, dar asa cum am zis, depinde de facultate. Eu sunt la tehnica dentara, iti spun din ce am auzit de la alte specializari happy Bafta!

| Eireann a răspuns:

Asteapta sa incepi si o sa iti spuna profesorii ce si cum. Daca poti sa recapitulezi din chimia organica o sa iti prinda foarte bine. Orice manual de chimie organica de liceu e ok. Un atlas de anatomie pentru studentii de medicina si invata oasele, muschii, vasele de sange, nervii si organele - unde se afla, la ce folosesc, nu te chinui aiurea cu structura sau alte smecherii. Celula - structura, organite, functiile si diviziunea celulara. Nimeni nu se asteapta sa stii tot, esti acolo sa inveti ca daca stii iti da licenta, ura si la gara! Examenele sunt teste girla cea mai mare parte si nu trebuie sa stii toate particularitatile ca o sa ai un suport de curs de 300 de pagini si un PowerPoint de 1000 de slide-uri la fiecare materie nu ai timp de invatat particularitati. Felicitari pentru alegere, asistenta medicala e o meserie foarte frumoasa!

| IonelaNeagu a răspuns:

Biologie