| anonim_4396 a întrebat:

Sunt însărcinată în 4-5 saptamani, am aflat de sarcină de la 3 saptamani, întrucât ma durea stomacul foarte tare si imi intarziase menstruatia 2 zile.Problema este ca mi se pare ca simptomele evoluează prea repede si ma simt excesiv de rau, nu mai pot face nimic toata ziua.Am greturi foarte mari,dureri de stomac,de cap,de sani, amețeală si oboseala, senzatie de lesin.nu am deloc pofta de mâncare,nu suport niciun miros si cel mai grav, nu pot bea apa, deși stiu cat este de important acum.La orice înghițitură de apa, imi vine sa vomit, corpul meu o respinge.Beau ceai de menta si iau pastile pe baza de ghimbir in fiecare zi dar nu ma ajuta. Am fost la ecografie și mi s-a spus că este normal sa ma simt asa si ca e prea devreme sa imi zice ceva despre sănătatea copilului.Ce pot face pentru a ma simti mai bine? este normal sa fie asa de greu in prima luna de sarcina? Pe zi ce trece, ma simt din ce in ce mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu ce varsta ai? Mergi la medicul tau de familie daca te simti rau, asa o sa te simti pe toata durata sarcinii

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic. Daca te simti foarte rau suna Salvarea.

| Yuoia a răspuns:

Nu esti singura care are aceste simptome in primele luni de sarcina.
Dar mai treci pe la medic. Lasa leacurile din reviste ca s-ar putea sa-ti faca mai mult rau.