| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la dieta, incerc sa mananc sanatos, de fapt. Ca dietele nu au efect decat pe termen scurt.
Nu beau cafea, nu fumez, nu beau alcool, imi schimb am vrut sa intreb daca imi permit cate-o cola zero. Stiu ca e nesanatoasa dar sa nu renunt chiar la toate micile placeri.hee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De multe ori am mai scris faptul ca dietele sunt o mare aiureala si ca dupa ce slabesti te ingrasi la loc,pentru ca mereu organismul se adapteaza ceea ce este extraordinar, arderea calorilor scade pe masura ce slabesti, un om gras arde mult mai mult ca un om slab, cand slabesti arzi tot mai putin, da nu e mare problema daca bei coca cola nici daca manci cateodata ceva dulce, nici alcoolul nu e rau, asa un paharel mic de tuica scade colesterolul rau urca colesterolu bun ceea ce ridica sistemul imunitar, cafeaua are foarte multe benefici bune asupra creierului ca si ciocolata neagra 85% cacaco, desi poti bea nu e o problema asta,vinul rosu este foarte sanatos,mierea bio,fructele,legumele,apa plata,carnea de peste, pui, porc, ouale, organele, avocado.slanina,untura.evita mezelurile, pizza etc

| sierra1 a răspuns:

Așa, mai răruț (că e mai drăguț) cred că nu face o gaurră în ceer (citește dietă) Numai bine!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Foarte bine ca mananci sanatos dac aia mai inlocui cola cu un fresh natural proaspat facut ar fi perfect happy

| RAY a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Sa stii ca cand intra zaharul in sange ori ca e coca cola ori ca e suc de fructe e acelasi lucru

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru RAY):

Zaharul prezent in mod natural din fructe nu e acelasi lucru, si mai mult un suc proaspat facut`fresh nu e acelasi cu cola, freshul nu are zahar decat cel prezent in mod natural, si diabeticii mananca fructe si nu patesc nimic.

| RAY a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Zaharul e tot zahar fie ca e in coca cola sau miere, fructe, diabetici manca doar un fruct pe zi atat, daca ar manca multe ar creste glicemia in sange, plus ca alooo nu compara procesul din organismul unui diabetic vs un om sanatos

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Mai studiaza, una e zaharul rafinat si alta e fructoza

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Un studiu anterior avertiza că fructoza din sucuri este la fel de periculoasă pentru corp ca zahărul. Cercetătorii de la Bangor University, din Marea Britanie, anunţau că un pahar de suc de fructe conţine echivalentul a trei linguriţe de zahăr. În urma acestei descoperiri, British Dietetic Association a recomandat omenilor care obişnuiesc să includă astfel de alimente în dieta zilnică să bea cel mult 150 de mililitri de suc pe zi.
http://www.gandul.info/......ul-8837786

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Orice in excess nu e bun asta e clar, una e sa bei 2l de suc natural pe zi alta e sa bei un pahar, sau pur si simplu doar sa mananci 2-3 fructe pe zi happy

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Asta si mereu scriu aici pe TPU, limitativa la calorii nu la ceea ce este sanatos, vine vara sunt atatea fructe, de ce sa alegem coca cola sau alte otravuri

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu cum esti tu, dar eu astept pepenele cu nerabdare laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Si eu la fel desi restul familei manca lubenita

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Nu e acelasi lucru? laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Nu man

| AnastasiaK a răspuns:

Nu inteleg de ce ai renuntat la cafea, dar ma rog.

Da, poti sa bei cola zero din cand in cand si poti sa-ti mai permiti si alte alegeri nesanatoase o data la ceva timp daca intr-adevar ti le doresti. Cu cat iti vei impune mai multe restrictii de la inceput cu atat iti va fi mult mai greu sa mentii acest stil de viata sanatos si vei avea sanse mari sa renunti mai repede. Cu alte cuvinte, as putea spune ca e chiar indicat sa-ti satisfaci cate o astfel de placere din cand in cand, iar poate cu timpul vei descoperi noi placeri care sa fie chiar sanatoase. Un stil de viata sanatos nu e neaparat unul neplacut happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Nu am renuntat. pur si simplu nu beau, n-am baut niciodata zilnic. foarte rar am baut cate una mica cu mama dimineata, atata. dar acum de cand locuiesc singura, deloc.

| RAY a răspuns (pentru AnastasiaK):

Big like

| DOOOPX a răspuns:

Da, doar nu te ingrasi de la Cola happy, oricum se poate.
Succes!

| Milmoias12 a răspuns:

Coca cola zero ai voie pentru ca nu are zahar.