| Sewe92 a întrebat:

Sunt sanse de revenire pentru o pers care este in coma de gradul 4? Imi poate spune cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, medicina actuala nu detine posibilitatea de a salva un pacinet atat de grav. In lume, au fost semnalate cateva miracole, pacienti in coma de gradul IV care si-au revenit, dar poti sa-i numeri pe degetele de la o mana.

Abh
| Abh a răspuns:

In coma de gradul IV, reflexele sunt absente, de asemenea starea de constienta e absenta dar cel mai grav este ca functiile vegetative ( circulatie si respiratie) sunt foarte alterate. Cu alte cuvinte, bolnavul nu respira singur, are nevoie de aparat ca sa respire.De obicei, aceasta coma este ireversibila dar in sanatate se mai intampla si minuni. E vorba de cineva apropiat?

| foxi a răspuns:

O putere dumnezeasca poate ajuta.altceva nu!

| dhraqull a răspuns:

Da, mama a fost in coma de gradul IV si acum imi mananca zilele ca inainte. Dar nu se mai folosesc gradele I, II, III, IV in medicina acum, se foloseste scala Glasgow.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred.Presupun ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora mea este in coma de gradu 4 nu stiu ce sa mai fac dau oriciti bani la oricine care o poate salva raspundeti va rog

| sanda_5697 a răspuns:

Eu nu prea cred sasi revina.sa dea domnu sa si revina. dar mama mea a fost in coma si nu sia mai revenit.si de asta zic ca nare sanse sa si revina