| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Știu că TPU nu e locul potrivit pentru așa ceva, dar m-am gândit să cer și aici o părere, poate a mai experimentat cineva aceleași probleme.
De ceva (mai mult) timp mă confrunt cu tot felul de simptome persistente și enervante (dureri în tâmple și frunte, dureri în zona toracică, mai ales în zona plămânilor, dureri de oase, senzație de arsură în diverse părți ale corpului, mai ales la picioare, dureri de articulații, dureri în zone foarte ciudate și banale, amețeală foarte puternică și deranjantă, uneori am câteva secunde în care experimentez o stare de parcă nu realizez ce se întâmplă și sunt pierdută, parcă nu sunt eu...). Când mi-am făcut prima dată analizele, mi-a ieșit că aș avea leucocitele mărite și alte câteva analize care indicau că am o infecție în corp (nu se știe unde, încă). În afară de ele, totul era în regulă, inclusiv vitaminele și mineralele din corp. Am repetat analizele acum două zile și mi-au ieșit "prost" următoarele:

Eozinofile: 4.90%
APTT: 23.900 s
LDL Colesterol: 54.75 mg/dL
Proteina C reactivă: 10.47 mg/L
LG E seric: 208.9 IU/ml

Căutând pe internet, aceste rezultate nu indicau lucruri prea bune, mai ales APTT-ul, iar asta m-a panicat puțin. Vineri merg la doctor, dar poate a mai trecut cineva prin ceva asemănător și m-ar putea liniști puțin?
Mulțumesc! Sărbători fericite tuturor! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dgecko a răspuns:

Treci printr-o perioada stresanta?
Si din cauza stresului poti avea acele simptome.

| Seulbi a răspuns (pentru Dgecko):

Aș putea spune că da, deși nu mă simt stresată, dacă are sens asta. Sau poate m-am obișnuit cu "stilul" ăsta de viață și nu mai sesizez că, de fapt, sunt? În orice caz, sigur este faptul că am foarte multe gânduri și probabil sunt presată de asta. Mulțumesc pentru răspuns! ❤️

4 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Mie imi suna a problema psihica, pur si simplu faci atacuri de panica. Ceva nu e inregula in viata ta, ori ai probleme personale gen cu parintii sau cu prietenii, ori esti suparat pe ceva ori esti stresat. Inceraca sa te plimbi 1-2 ore pe jos prin parc sau padure, ia aer curat, aeriseste mereu camera. Incerc sa zic sa-ti ocupi timpul, durerile astea cred ca apar la tine doar cand nu ai activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu zici ca ți-au ieșit prost analizele după informațiile descoperite pe internet. Analizele trebuiesc interpretate de către un medic, nu din ceea ce găsești pe internet. straight face

| Seulbi a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezultatele analizelor mele nu se încadrează în parametri normali, în acel interval biologic de referință. Fie sunt valori puțin mai mari, fie mai mici. Ce am căutat eu au fost câteva posibile cauze pentru care au ieșit asemenea valori, dar clar nu pentru a-mi pune internetul diagnosticul. Pentru asta mi-am făcut programare la medic ^^