| WafflePlays a întrebat:

Buna TPU :3 Am o mica problema.

De 1 saptamana jumatate, daca nu chair 2, au inceput sa imi creasca sanii. Problema este ca mama mi-a spus ca si ciclul este pe aproape. ASTAZI, am gasit o scurgere albicioasa pe slip, nu m-am panicat, insa am aflat ca ciclul se apropie cu pasi si mai repezi. Acum, imi este frica pentru cand imi va veni, pentru ca in majoritatea timpului sunt la scoala sau la gimnastica.

Acum intrebarea mea este : In cat timp ar putea sa imi vina ciclul. Intr-adevar, sunt un pic speriata. Multumesc antinipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Cam intr-un an o sa iti vina primul CM. Nu ai de unde sa stii ziua exacta, asa ca nu mai fii stresata si nu te mai gandii la asta mereu, nu rezolvi nimic.
Inainte sa iti vina, vei avea anumite simptome cum ar fi durere usoara in zona sanilor, mai exact a mameloanelor, dureri de burta, de spate si o stare de moleseala. Cand apar aceste simptome, e bine sa ai la tine un absorbant. De obicei prima menstruatie nu este abundenta si nici nu dureaza mai mult de 2-3 zile. Nu iti face probleme, nu o sa lasi urme de sange dupa tine, iti vei da seama cand e momentul.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia poate sa vina oricand in urmatorii 2 ani. Nu ai de ce sa-ti fie frica, fiindca de obicei inceputul primei menstruatii este de obicei destul de bland, adica va fi o sangerare minima in prima zi, doar o pata pe chilot, fara sa te murdaresti de sange pe haine.

| 愛日本 a răspuns:

Nu putem stii in cat timp o sa-ti vina, dar nici acea scurgere nu e invizibila.foloseste absorbante.Nu te speria, o sa te obisnuiesti cu tampoanele si absorbantele!

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta si vei vedea singura in cat timp iti va veni menstruatia.

| jrockfreak a răspuns:

Din câte am auzit, cam la proximativ un an ar trebui să apară și menstruația. Eu așa am pățit, dar fiacare are corpul diferit. Nu trebuie să te sperii de menstruație, e ceva normal și înseamnă că totul merge cum trebuie în interiorul tău. În plus, multe dintre noi avem școală și există pe deasupra și multe gimnaste care supraviețuiesc acestei probleme. happy

| WafflePlays explică (pentru jrockfreak):

Nu este vorba de faptul ca nu as supravietuii, DOAMNE FERESTE happy, dar imi este frica sa nu apara in timpul scolii sau cand sunt la gimnastica si sa ma patez...

| jrockfreak a răspuns (pentru WafflePlays):

Accidente se întâmplă inevitabil, e adevărat, dar totul contează de cum reacționezi la ele. Oricum, dacă te pătezi și te vede o fată, nu cred că o să sară la gâtul tău, ci îți va spune încet că ești pătată, multe fete se întreabă între ele asta. Caută să fii cât mai precaută și asigurată și să întrebi și tu prietenele dacă vrei să te simți mai bine, dar mai ai puțintel până la asemenea griji. happy