| Violetta69 a întrebat:

Acum 1 luna jumate mi-a pocnit genunchiul atunci cand mergeam pe strada. M-a durut cateva zile incontinuu si am fost la spital, mi-a zis ca nu am nimic. Dupa m-a durut doar cand porneam din repaus. Nu pot sa stau prea mult cu el nemiscat,ca atunci cand pornesc ma doare foarte tare, dar la mers durerea dispare. Ce ar putea fi? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Salut. Am pățit ceva similar la ski, pentru că am căzut ca un bolovan :-)

Pe scurt, din ce descrii tu, cel mai probabil ai o entorsă ușoară. Adică pentru câteva clipe ți s-a dislocat încheietura (genunchiul) și ți s-a forțat (întins) ligamentul, de unde și pocnitura despre care vorbești.

Este foarte bine că ai mers la spital; faptul că ei ți-au confirmat că nu ai de ce să te îngrijorezi este realist. Entorsa ușoară nu prezintă riscuri majore, ci doar senzații neplăcute pentru o vreme, precum durerea pe care o simți acum, sau la vremea cu umiditate crescută. Dar corpul știe să se regenereze foarte bine, mai ales dacă e în primii ani de viață.

Cât timp genunchiul tău nu este inflamat (înroșit sau umflat) și după 10 pași poți merge fără să șchiopătezi, n-ar trebui să te îngrijorezi de nimic.

Pe de altă parte, e important să reții că dacă ți se repetă situația la același genunchi, riscurile cresc. Astfel că e bine ca pentru o vreme să ai o activitate fizică normală pentru genunchii tăi - adică renunță pentru o perioadă la sporturi și alege să te plimbi în loc să alergi.

Dacă senzațiile de durere persistă, întreabă un specialist (ortoped), poate este nevoie de fizioterapie.

Durerile sunt efectul problemei, nu cauza. Astfel, un tratament medicamentos nu este eficient în tratarea problemei, deci n-are rost să te gândești la asta.

1 răspuns:
| alexandruvacaru a răspuns:

Esti frumoasa si asa cu genunchiul accidentat,