| PleaseHalpMe12345 a întrebat:

Acum o luna si jumatate am inceput sa am aceste dureri in zona plamanilor,mai exact mai jos de inima,in zona ultimelor coaste. Durerea e in ambele parti,cand in partea dreapta (de cele mai multe ori), cand in partea stanga.Cand a inceput durerea,obisnuiam sa scot un "fluierat" ciudat cand expiram aerul tras in piept,dar acum s-a oprit,si am observat ca aveam mai mult mucus in gat decat ca de obicei si trebuia sa il "curat" mai des (chestie care se intampla si acum).M-am imbolnavit si am inceput sa tusesc, asa ca am fost la doctor si i-am spus despre tusea mea si durerile de plamani/coaste (nici eu nu stiu mai exact) si mi-a spus sa iau niste medicamente pana la urmatoarea consultatie.Am luat medicamentele pentru 3-4 zile,dar tusea si durerea de plamani ( mi-a dat medicamente doar pentru raceala si tusa ) nu au trecut ( dar nici nu s-au agravat ),totusi, vocea mea este mai groasa ca de obicei si am pierdut 3 kilograme fara explicatie (nu am facut sport saptamana asta si am mancat normal,dar tot am pierdut acele kilograme ). Durerea nu este mai intensa cand tusesc,inspir adanc, si nu este constanta.Cand simt acele intepaturi le simt pentru cateva minute, de mai multe ori pe zi.Mi-am cautat simptomele pe internet si majoritatea duc la cancerul la plamani.Cauza principala a cancerului la plamani fiind fumatul,mentionez ca am fumat un an si jumatate din tigara electronica ( cu nicotina ),m-am lasat de aceasta si am inceput cu tigarile normale, dar foarte rar (1-2 pe zi,fiind si zile in care nu fumez).As vrea sa va intreb care sunt sansele sa am cancer la plamani sau orice alta boala la plamani, pentru ca devin foarte paranoic si stresat din cauza acestor simptome.

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TudyCFR a răspuns:

Cel mai bine mergi si consulti si un medic specialist dar eu zic ca poate fi si o raceala care nu a fost tratata sau tratata numai superficial.