| gabitzagabi a întrebat:

Am 13 ani si acum vara mi-a venit prima menstruatie in iulie 21 si a tinut cam asa 5-6 zile. Apoi in august 6 iar mi-a venit si a tinut pana in august 10-11, numai stiu sigur. Si de atunci nu mi-a mai venit. Ce credeti ca este problema? sau asta este problema? ( inainte sa raspundeti va zic ca inca nu am inceput viata sexuala ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este nici o problemă : de obicei, la început, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar 3-6 luni ), dar cu timpul se va regla.

Iar o menstruaţie "normală" durează 3-7 zile, deci, nici ca durată nu este o problemă.

Uneori, menstruaţia nu vine lunar şi "reglarea" durează chiar până la 17-18 ani, dar sunt cazuri mai rare.

În general, în primul am de menstruaţie ar trebui să se "regleze" şi să ai menstră în fiecare lună.

| gabitzagabi explică (pentru bursuc001):

Mersi pentru raspuns. Chiar m-am speriat ca am ceva problema.

| bursuc001 a răspuns (pentru gabitzagabi):

Cu plăcere!

NU ai de ce să fi speriată, TREBUIE doar să ai RĂBDARE.

Şi, oricum, fi CONVINSĂ că în 2-3 ani te vei "sătura" de acest "chin" lunar - mai ales dacă menstruaţia ta va fi însoţită de diverse dureri de ovare/spate/burtă/sâni, etc.; cum se întâmplă de obicei!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nici o problema. In primii doi ani menstruatiile pot fi foarte neregulate, fara ca asta sa insemne ceva grav