| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU! Am 14 ani și am un miros de transpirație foarte intepator si nu stiu ce sa mai fac sa scap de el. La analize am fost acum 1 luna, am citit pe internet ca este posibil sa sufăr de o boală dar analizele au ieșit pozitive. Fac dus regulat in fiecare seara si dimineata si nu stiu ce sa fac ca tot transpir si nu mai suport.
Ce pot face sa previn acest miros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Probabil ca de vina este pubertatea. Tin minte ca aveam si eu asemenea episoade neplacute pe la varsta ta. Continua sa faci dus, foloseste un deodorant cat de cat ok (dintre cele ieftine, la 10-11 lei, Dove si Rexona mi se par foarte bune, dar nu cele spray si nici cele cu bila) si ai grija sa ai hainele curate de fiecare data. Iar ca masura de precautie, ar fi bine sa iei un deodorant cu tine la scoala, in geanta.

| anonimg a răspuns:

Corpul are nevoie să elimine toxinele; trebuie deci să transpiri. Pentru miros folosește deodorante. Încearcă mai multe și vezi care ți se potrivește.
Dacă nu elimini toxinele, ele vor intra în sânge. Consumă apă cât mai mult și să poți elimina toxinele și prin urină și nu doar prin transpirație. Dacă nu consumi apă, îți vei distruge rinichii și e mai grav.

| Catrice a răspuns:

Ești programat genetic sa transpiri.

| Donsavas a răspuns:

Este normal sa transpiri. Asa se reglează temperatura corpului. Foloseste deodorantele/antiperspirantele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista deodorante pentru transpiratie excesiva, cauta si incearca si vezi ce te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal la varsta ta

| s4mxr a răspuns:

Incearca Deodorant natural de la Hofigal ( 50 ml ) PE BAZA DE GEMODERIVATE SI ULEIURI VOLATILE.
Viata profesionala activa si stresul marit cauzeaza o transpiratie abundenta si implicit un miros neplacut alcorpului care duce la o stare de disconfort.
DEODORANT NATURAL – HOFIGAL:
- se adreseaza ambelor sexe si poate fi folosit pentru igiena totala a corpului (subrat, picioare, zone intime - uz extern).
- previne si combate dezvoltarea bacteriilor (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli) si a fungilor (Aspergillus niger, Candida albicans) care produc miros neplacut surse pentru alte afectiuni.
- nu influenteaza metabolismul pielii.
- nu produce alergii sau iritatii ale pielii.
- asigura o actiune indelungata, minimum 24 ore.
-pielea poate sa respire deoarece nu produce infundarea porilor.
- este ideal pentru toate tipurile de piele.
- este eficient si pentru persoanele alergice.