| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...am 14 ani si nu mi-a venit ciclul menstrual niciodata.de ce imi curge un lichid alb gelatinos din vagin insotit de usturimi, mancarimi si intepaturi? nu vreau sa merg la doctor.va rog sa imi recomandati tratamente naturiste.urgent...multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Inteleg, pai e bine ca preferi sa te vindece natura dar cel mai bine te duci la un magazin naurist si intrebi acolo (la unul mai mare).
Oricum ar cam trebuii sa te duci totusi la un ginecolog ca sa vezi exact macar ce problema exista deoarece nu o sa te oblige sa iei nici o pastila, ci doar o sa-ti dea un raspuns la intrebarea ta cu aceste reactii aparute. Este 100 de lei un control (chiar 200 lei), in functie de oras si doctor. Acum eu zic ca isi merita banii deoarece daca este vreo problema grava e bine sa aflii acum de ea pana nu e prea tarziu. In functie de raspunsul primit de la ginecolog o sa stii si de ce anume ai avea nevoie si poate o sa stii pe urma si ce trebuie sa ceri de la magazinul naturist.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să mergi la doctor!

Cred sigur, că este o boală!

Chiar o boală venerică, transmisă ne sexual.

Tratamentele naturiste nu cred, că te vindecă sigure, de de o asociere de boli venerice.

Tratamentele naturiste sunt prescrise de medici specializați în medicina naturistă, dar în asociere cu restul tratamentelor medicale.
La tine este o asociere de boli venerice, de aia nu vrei tu să ajungi la medic. (Ce povestești tu acolo, cred că este o asociere de boli venerice, care netratate la vreme, se vor amplifica. etc.)

| XLilSmileX a răspuns:

Hmm ...Si eu am tot 14 ani dar eu am ciclu si intr-adevar si mie imi curge acea substanta alba ( bleach :-&). Tocmai am facut la scoala sistemul reproducator si bolile lui si era ceva legat de aceasta scurgere insotita da dureri usturimi si mancarimi (Canditoza). Cred ca si eu am asa ceva dar pe mine nu ma inteapa sau ustura. doar ma mananca. Si cica boala asta se ea de la veceurile publice straight face In fine... nu stiu ce sa iti recomand dar scrie numele bolii pe Google si poate vezi un medicament naaturist pe-acolo. In ziua de azi gasesti de toate pe google happy

| UnícáááFátá a răspuns:

Nu este nimic grav la unele fete care sunt mai sensibile in loc sa le curga sange le curg un lichid alb problema este ca ar trebui sa iti curga sange poate te-ai lovit la vagin sau ceva de genul la unele fete vin ciclul mai tarziu asta inseamna ca sunt sanatoase zic sa mergi la un control la medic eu am mers si un control in timisoara or drobeta tr severin costa 50 lei iti recomand asta bafta!

| vladut00009 a răspuns:

Este un semn bun deoarece inseamna ca incet incet iti vine menstruatia.nu te panica mai asteapta o saptamana si vezi daca iti vine daca nu, spune-i mamei tale.ea v-a stii ce-i de facuut.baftawinking funditapuppy dog eyes

| darkknight9 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca sunt virgina.m-am lovit cand eram mai mica in zona vaginului si mi-a curs putin sange dar nu am fost la doctor...iar ce v-am spus mai devreme este de mai mult timp si acum cateva luni am vazut pete maronii pe lenjerie iar apoi mi-a curs sange cam vreo saptamana ca si cum mi-ar fi venit ciclul dar nu ma durea absolut nimic.asta s-a mai repetat de vreo doua, trei ori dar mi-e jena sa-i spun mamei. oricum multumesc pentru raspunsuri.