| Fml12345 a întrebat:

Am 15 ani si in cam 3 luni am fumat aprox vreo 5/6 pachete de tigari. Acum o luna a inceput sa ma usture si sa ma arda limba dar asta a trecut dupa o saptamana, dar dupa am observat ca am ceva pe partea stanga a limbii gen o umflatura foarte mica.Cam de vreo 2 saptamani am o durere in gat care mi-a mai trecut si dupa a revenit si flegma in gat. Vreau sa stiu daca poate cumva sa fie cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil! Trebuie sa mergid e urgenta la medic, pentru inestigatii medicale.
Spune-i mamei si medicului cat ai fumat, ca sa se caute adevarata cauza a problemei. Posibil ca plamanii sa fie afectati si ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cancer, este o boala cu transmisie sexuala. Fii mai atent cand faci seex oral!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu cred dar ăsta e simptomul care predomina la fumatori:flegma, rățuștele, umflături etc.Eu zic sa te lași de țigări băiețel.

| PinkDust89 a răspuns:

Doamne... Cancerul nu se face doar așa. Mai sunt și alți factori, iar simptomele nu apar din prima. Totuși, sfatul meu este să mergi la doctorul tău de familie și să îți faci și un set de analize. Și lasă-te de fumat, că ai un risc ridicat să faci boala dacă continui așa, în plus fumatul dă dependență, vei avea probleme cu dinții, pielea, memoria, poți face diferite tipuri de cancer și boli autoimune și îți scade și durata vieții. Eu încerc să mă las de fumat și crede-mă că știu ce zic. Iar simptomele cancerului sunt multe și diferă după caz și stadiu, iar în cazul tău nu are rost să te hazardezi așa. Mergi la doctor și vezi. Sunt și alte explicații pentru ce ai tu.