| Nlechoppa21 a întrebat:

Salutare, am o problema medicala in legatura cu fumatul si sincer sa fiu nu prea stiu ce sa fac. Eu nu prea fumam pana acum tigari mai mult doar narghilele la care am fost de destule ori sau cateodata vape dar de 2 saptamani pot spune ca am mai bagat o tigara doua pe zi dar nu era mare lucru. Am fost acum 2 zile plecat de acasa si am fumat intr-o seara aproape 2 pachete de tigari, stiu ca poti face cancer la gat sau la gura daca nu le tragi in piept asa ca le-am tras in piept dar dimineata dupa ce le-am fumat au inceput sa ma arda si sa ma doara limba si spatiul gurii de sub ea, in plus pielea de sub limba prezinta zone albe si unele mici rosii sa spunem. Am cautat pe net si am gasit o forma apropiata de ce am eu numita Leucoplakia orala care spune ca poate ajunge si la cancer oral mai ales daca nu trece in 2 saptamani. Va intreb va rog daca stiti sa-mi spuneti, e posibil sa faci cancer oral de la fumat doar intr-o noapte? Sau ma gandesc eu prea mult si e doar o chestie trecatoare ce am eu? Alte simptome nu prea am, nici tusit, nici ragusit nu sunt poate ca simt putin ca si cum as avea flegma in gat dar in rest nimic in afara de arsura si disconfort mai ales sub limba. Apreciez orice raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Stai calm, cancerul nu se face peste noapte. E o reactie inflamatorie normala si o sa treaca. Sunt oameni care au fumat 2 pachete pe zi ani intregi fara sa faca cancer.
Ok, deci tu ai decis sa tragi in piept fiindca cancerul de plamani e mai sexy decat cancerul oral sau in gat? In plus e eronat. Cum crezi ca ajunge fumul in plamani? Gura, gat si in jos pe trahee pana in plamani. Daca nu tragi in piept tot trece prin gura si gat deci elimini partea cu traheea si plamanii ( oricum inhalezi). Ca tragi sau nu in piept gura si gatul sunt la fel de afectate fiindca intra in contact cu fumul.

| Nlechoppa21 explică (pentru Eireann):

Am tras in piept pentru ca toti prietenii mei fumatori mi au spus ca poti face cancer la gura sau gat foarte usor daca doar pufai tigarile, si nu le tragi in piept. Ma gandesc ca nu se face peste noapte dar sper sa nu fie niste semne/simptome precanceroase care sa progreseze peste ceva timp

| Eireann a răspuns (pentru Nlechoppa21):

Etiologia cancerului e destul de complexa dar in general fumatul e printre cei mai importanti factori de risc. Cancerul oral e legat de tutun si nu este recomndat nici fumatul dar este cel mai riscant pentru cei care mesteca tutun sau tin plicuri de tutun pe gingie.
Daca prietenii tai fumatori ar stii asa de multe despre cancer - unde, de cevsi cum apare - eu cred ca nu ar mai fuma cel putin jumatate din ei.

| Nlechoppa21 explică (pentru Eireann):

Ma gandesc, dar eu m-am panicat putin pe faptul ca mi s-a cam iscat gura si mi-au aparut pete albe sub limba, care par a fi numite leucoplakia iar ele pot fi canceroase daca nu trec in 2 saptamani sau daca sunt combinate cu pete rosii pe care nu le am observat sa le am. Totusi nu cred ca e mare lucru adica mi se pare banal sa faci cancer sau o infectie care poate duce la cancer de la fumat intr o singura noapte

5 răspunsuri:
| OmuCuProgramarea a răspuns:

Pai du-te mai baiatule la medic si lasa-le dracului de tigari
https://www.youtube.com/watch?v=wOPYoalGL9k

| Nlechoppa21 explică (pentru OmuCuProgramarea):

N am avut niciodata ideea sa ma apuc sau chestii de genu ca nu pot sa zic ca fumez constant sau ca am facut asta pana acum, o sa ma duc saptamana asta la medic probabil dar vreau sa stiu daca a mai patit cineva asta si daca au progresat simptomele