| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
Am 19 ani.
Dacă am pulsul 98, tensiunea 11.7 și saturația cu oxigen 98 ar putea exista risca de atac de cord? Pt că am înțepături foarte mari in partea dreaptă, dureri de cap și palpitații am fost și foarte stresată in ultima perioadă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai calma!
Linisteste-te, ridica- si tine-ti ridicata mana stanga, iar intre rimp bea incet un pahar mare cu apa!
Intre timp, nu te mai gandi la nimic, lasa-te relaxata!

| Yuoia a răspuns:

Nici pe departe.
Intepaturile din dreapta... unde? La cap, la umar, la bazin, la picior?
Pentru durerile de cap cauta cauza: curent, aer conditionat, etc. Daca nu gasesti, mergi la medic. Palpitatiile sunt de la stres.

| Anafjfj explică (pentru Yuoia):

Scuze,in partea stânga

| Yuoia a răspuns (pentru Anafjfj):

La fel, stanga unde?
Daca sunt la cap (ca tot ai dureri), mergi la urgente. Sa nu faci vreun avc. Daca sunt la torace, sunt de la stres.

| Anafjfj explică (pentru Yuoia):

La inimă

| Anafjfj explică (pentru Yuoia):

Dacă as avea infarct saturația ar mai e in limite normale?

| Yuoia a răspuns (pentru Anafjfj):

Fiind pasagere (nu le ai zilnic si de mult timp) inseamna ca e stresul. Calmeaza-te, iesi la o plimbare chiar singura sa nu te sacaie nimeni cu cine stie ce probleme. Iti va trece totul.

| Yuoia a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu are nici o legatura.

| Marius22222222222 a răspuns:

Relaxează-te.odihna și dacă bei cafea sau coca cola etc... evita pe cat posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic, dar valorile tale ale pulsului, tensiunii și saturației cu oxigen sunt în limitele normale.
Dacă te simți îngrijorat/ă în legătură cu simptomele tale, ar trebui să mergi cât mai repede posibil la un medic specialist pentru o evaluare adecvată.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Încearcă sa te calmezi si dacă nu îți trec nici atunci simptomele, poate ar fi bine sa te adresezi unui medic