| FallenDemon a întrebat:

Am aflat ca am miopie si mi-am facut ochelari(am dioptri 0.75). Faza-i ca eu nu suport ochelari nu ma deranjeaza dar nu ma simt in largul meu cu ei... ii ciudata senzatia + ca am aflat ca o sa trebuieasca sa-i port tot timpul I don't want to see. Stiu ca mi-a zis doctorul despre ceva operatie cu laser thinking as vrea sa stiu cat costa, la ce varsta se poate face si daca exista ceva riscuri? Multumesc de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dureaza pana te acomodezi cu ochelarii. Eu sunt purtatoare de ochelari de de 25 de ani si de fiecare data cand ii schimb, ma deranjeaza cam 3-4 zile.
Operatia nu se poate face decat atunci cand cresterea ta e incheiata ( dupa 18-20 ani) si cand miopia se stabilizeaza.

| mymed a răspuns:

Operatia se face dupa varsta de 18 ani, daca miopia a stagnat in ultimii 2-3 ani, riscuri exista ca orice alta interventie chirurgicala de altfel.
http://mymed.ro/operatia-pentru-miopie.html

| Cornelcmn8 a răspuns:

Operatia, daca nu ma insel, se face dupa ce ai implinit 18 ani.
Uite aici preturile de pe un site, cam pe aici se invart preturile:
Consultatie 80RON
Topografie corneana si pahimetrie ultrasonica 200RON
Corectia miopiei, astigmatismului sau hipermetropiei 2100RON per ochi
Chirurgia cataractei 1200-2600RON in functie de tipul implantului de cristalin folosit

Alte preturi: ( www.optilaser.ro )
Consult oftalmologic complet 80 RON

Prescriere ochelari 60 RON

Tensiune oculara 30RON

Examen fund de ochi 40 RON

Control oftalmologic 40 RON

Test Schirmer 30 RON

Proba de provocare 70 RON

Extragere corp strain corneean 50 RON

Injectie subconjunctivala 15 RON

Pansament 15 RON

Topografie corneeana 320 RON/2 ochi

Interventie laser 550 euro/1 ochi