| anonim_4396 a întrebat:

Am baut foarte multa cafea de dimineata si acum am incept sa tremur, cum as putea sa fac sa treaca mai repede ca am ceva important de facut si nici nu pot sa ies din casa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Beti un ceai de menta si o sa va treaca efectul! In fiecare diminieata, cafeaua se bea doar o singura ceasca dupa ce mancati micul dejun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca ceva, de preferat legume, adica sa nu contina zahar (ceea ce ti-ar da alt surplus de energie). poti sa bei si niste lapte cald, neindulcit.Din păcate, nu prea vei reuşi să scapi de efectele cofeinei cu ceva anume, va trece de la sine. Dar, data viitoare, bea cafeaua cu lapte spre exemplu si nu multa, limiteaza-te!

| dermdoc a răspuns:

Senzatia pe care o traiesti acum este "supradoza" de cofeina. Acel tremurat si transpiratiile pe care probabil le simti plus senzatia de greata sunt datorate activarii sistemului nervos vegetativ simpatic. Ca si solutie incepe sa bei apa plata, cat mai multa, pana la 1, 5 - 2 litri. Va dilua f mult cafeaua prezenta in stomac si iti va forta diureza (cantitatea de urina produsa de rinichi) astfel incat sa elimine mai rapid cofeina din sistemul tau circulator. In maxim 2-3 ore ar trebui sa iti revii la normal. Va trebui insa sa te feresti de cafea sau bauturi energizante cateva zile.

Succes!

| bavl a răspuns:

N-ai baut destula inseamna...trebuia sa fi terminat de mult treaba respectiva