anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Am decis ca as vrea sa mănânc mai sanatos și eventual sa dau câteva kilograme jos. Puteti sa îmi spuneți mai exact în ce consta un deficit caloric? Puteți sa îmi spuneți un meniu al zilei sanatos? Puteti sa imi dati exemplu de mic dejun sanatos, din acela cu ovaz si fructe? Menționez ca fac sport cam de 3-4-5 ori pe săptămână și as vrea sa și alerg(nu îmi place sa alerg)
1. știu ca probabil ar trebui sa consult un nutriționist dar consider ca n am nevoie și câteva sfaturi din partea voastră, chiar dacă nu sunteți experți, m-ar ajuta mult ♡
2.considerati faptul ca sunt minora(știu ca v eți zice ca de ce vreau sa slăbesc la vârsta asta dar 2-3 kg în minus și un stil de viata mai sanatos nu strica nimic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am renuntat aproape complet la paine. Cola sau orice altfel de suc, beau doar odata pe saptamana, seara mananc doar un mar sau o salata mica. Ma tin departe de prajeli si cipsuri. Mai nou am vazut un documentar pe Youtube despre untura. Cum marile companii de ulei, au mintit lumea ca uleiul lor este mai sanatos decat banala untura. Total fals. Daca totusi trebuie sa manaci ceva prajit, este mult mai ok sa pui untura de porc decat ulei. Am reusit sa scad in greutate de la 78kg la 73kg fara sa fac mare efort, doar sa fiu atent la ce bag in mine. Mai am de dat jos doar vreo 5kg si am sa fiu ok.