| LupusDei1993 a întrebat:

Buna ziua, vreau sa am un stil de a ma hrani mai bine ca sa slabesc la 75 de kilograme pana in toamna. Acum am 90 de kilograme si cand am inceput cura aveam 93 de kilograme acum o saptamana si 4 zile.

Ce anume fac pana acum:
-mic dejun cu o felie de paine fie unsa cu crema, fie cu mezeluri putine si un fruct
-pranz normal de la 700 la maxim 1000 de calorii
-"cina" consta in cateva fructe si legume
-mananc incet si mestec mancarea mai bine ca sa ma satur mai repede
-am renuntat de tot la sucuri de orice fel si mananc ceva dulce doar duminica (acum ca e cald o inghetata la cornet)
-beau lapte de vaca sau lapte de ovaz pentru proteine in plus

Acum intrebarea mea este: Ce as putea inlocui ca sa fie mai bine pentru slabit pe termen lung? Tin sa mentionez ca am 1.74m inaltime si 28 de ani, genul masculin.
As vrea dupa ce ajung la 75 de kilograme sa ma apuc de sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai tu daca doar la pranz ai 1000 de calorii, ce facem? Ca sa slabesti 4 Kg lunar, ar cam trebui sa ai maxim 1400 Kcal/zi.
Poti sa ajungi si mai repede la 75 daca te apuci ce sala si bagi 1400 kcal/zi.

Nu prea conteaza ce mananci, ci doar sa ai deficit caloric de un 1000 Kcal, daca faci sala o sa ai mai mult.

Pai trebuie sa mananci sanatos, iti faci mese din:
Legume proaspete, mancare, supe de legume fara paste si ulei, peste fript, carne slaba fripta fara piele, lactate degresate, maxim 3 oua pe saptamana, ceva paine integrala ca are fibre, vitamine si minerale, 3-4-5 bucati de nuca pentru grasime buna.
Cam asa, calculezi sa ai in jur de 1400 Kcal/zi si vei slabi cam 4 Kg lunar fara sala, cu sala poti atinge si 6.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dimineata mananca salate din cruditati (legume, fructe).
La amiaza mananca supe si ciorbe din legume si fructe.
Seara: un pahar de lapte acru /batut sau un iaurt.
Nu manca intr-o zi mai multe de 100 grame de paine sau alte produse fainoase!
Nu consuma mai mult de o lingurita de zahar intr-o zi!
Umbla cel putin 3-4Km pe jos, zilnic!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prânz de 500 calorii.

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Asta cred ca am avut astazi, deoarece miercuri si vineri sunt zile in care nu mananc deloc carne.

| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu carne, ci pâine, pizza, macaroane.

| timidu89 a răspuns:

Poate doar cu sport o sa poți ajunge la vreo 80 kg. Și eu vreau o tipă sexy ca JLo broken heart Asta e soarta, am 77 kg la 1.70 cm. Eu zic sa treci de acum la sala. Dar și asa trebuie sa ai grija la ce mananci

| LupusDei1993 explică (pentru timidu89):

Nu pot sa merg la sala, trebuie sa fiu in deficit caloric ca sa slabesc, iar la sala merg doar pentru muschi in toamna.

| Mosotti a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu vrei sa zici, ca, ca sa faci muschi nu e bine sa fi in deficit caloric.
Dar merge si asa, ca, corpul se mai modeleaza putin si daca nu pui cine stie ce masa.
Sau slabesti la 75 si te duci din toamna cum zici pentru muschi.
Asa ca o sa dai lunar cam 4-5 Kg fara sala cu un 1400 kcal/zi mancate.

N-are nici o treaba ca mananci carne sau nu.