| Madalina921 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu Tahicardie Sinunsala (dupa parerea mea un diagnostic pus la repezeala ca...de mai erau si altii la coada) pentru ca aveam palpitatii si stari de ameteala foarte dese. De aproximativ o luna am acele "intepaturi de inima" foarte des de exemplu de dimineata am avut peste 10 plus stari de voma cu tot cu voma. Voi ajunge la doctor joi dimineata insa ma intereseaza sa stiu si parerile voastre. Preciezez ca nu sunt gravida, am 21 de ani si 1.53 inaltime.Nu beau alcool insa fumez as aprecia daca nu m-ati critica si nu mi-ati spune "nu mai fuma", pentru unii e foarte greu sa se lase, sa dai din gura si sa imparti sfaturi e simplu. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| mannu a răspuns:

Salut.
Un diagnostic de tahicardie nu se pune doar asa, 'pe repezeala' happy Eu ti-as recomanda sa mai faci un control de specialitate, pentru a-ti confirma/infirma diagnosticul.
Starile de voma nu se pot ignora happy Eu iti recomand sa nu fii stresata, deoarece stresul nu face decat sa inrautateasca unele lucruri happy

Multumesc si bafta pe joi. Te asteptam cu vesti bune.
P.s. -> si eu am fost fumator cativa ani, daca vrei pot sa-ti dau niste sfaturi 'mai practice' in legatura cu lasatul fumatului'.

| Madalina921 explică (pentru mannu):

Daaaa chiar te-as ruga sa imi dai niste sfaturi si multumesc pentru sfat!

| RAY a răspuns:

Voma aia e de la ficat sau de la altceva nu sunt eu cu medicina dar du-te la un specialist

| pietrean a răspuns:

STRESUL in care traim toti(sau majoritatea,ca unii...)isi spune cuvantul! Trebuie evitat pe cat posibil,deoarece din cauza acestuia ai palpitatii,poti avea probleme cu colicistul(care produce bila si de aici starea de voma),ficatul,colesterolul ce se depune pe vasele de sange(de aici ameteala, deoarece sangele nu mai poate circula in sus si jos, ca sa transporte oxigenul).
Fumatul(si nu vreau sa te critic, dar este un adevar), dauneaza foarte mult organismului si mai ales inimii.Trebuie putina vointa(mai ales ca ai 21 ani si nu cred ca te-ai apucat de mult) si se poate renunta la acest viciu.

| Madalina921 explică (pentru pietrean):

Intr-adevar sunt foarte stresata din cauza relatiei pe care o am cu parintii si imi este greu sa uit anumite lucruri. Din pacate am 21 de ani insa fumez din clasa a 9-a sunt cam 8 ani... Ma gandeam sa merg sa vizitez un psiholog pentru ca prietenii...na stii si tu nu-s mereu asa cum ai vrea si cum ai vrea sa te inteleaga. Iti multumesc pentru raspuns. O seara frumoasa!

| pietrean a răspuns:

Am citit ca cineva ti-a recomandat si un control al tiroidei.Ce pot sa-ti recomand,deoarece si eu m-am confruntat cu palpitatii(in vara am si cazut din picioare,am lesinat, dar nu mi-am pierdut cunostinta), cu atacuri de panica, ameteli(vertijuri), transpiratii si mi s-a recomandat un control al tiroidei.Cu trimitere de la medicul de familie, mergi in Policlinica la un medic endocrinilog, care sa-ti dea trimitere la un laborator pentru analize GRATUITE(sunt destul de scumpe, daca vrei sa platesti80-100 roni). Putini stiu acest lucru, medicul nu are interes sa te anunte si uite asa platim CAS-ul, dar trebuie sa scoatem bani din buzunar.Analizele pentru tiroida se fac tot din sange,asa ca odata ce iti recolteaza pentru calciu,magneziu,fier, etc, poate sa-ti faca si analizele pentru tiroida(TSH, T3, T4).

| Madalina921 explică (pentru pietrean):

Hello, mersi pentru raspuns big grin Cati ani ai? Ti-ai revenit? Ce tratament ti-au dat? Eu sper sa trec peste big grin

| pietrean a răspuns (pentru Madalina921):

Buna! 60 ani.Nu am nimic cu tiroida, dar am lesinat din cauza deshidratarii, aveam transpiratii reci, palpitatii, ameteli.La Urgente mi s-au facut mai multe perfuzii cu calciu+potasiu.Fiind mai in varsta, la menopauza, sunt si unele modificari hormonale.Am stat 4 zile in spital, pentru unele investigatii(multe mi s-au facut la urgente) la inima.
Acum ma simt bine, dar incerc sa evit stresul, mai iau vitamine si minerale, mananc cat de cat sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este normal ce ti se intampla, clar!
Ar trebui sa faci macar o EKG(Electrocardiograma) sa vezi ce este.
Ai grija de tine si da lasa fumatul!
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| Madalina921 explică (pentru anonim_4396):

Buna. Iti multumesc pentru acest raspuns plin de adevar. EKG am facut a iesit ok.Stiu ca fumatul dauneaza insa fumez de 8 ani si imi este foarte greu sa ma las. Probabil ca tu fiind nefumator/nefumatoarea iti este greu sa intelegi acest "imi e greu" oricum eforturi fac de la 1 pachet am ajuns la 10 - adica jumatate pe zi. Pauzele de la munca sunt pentru fumat si sincer nu ma vad plimbandu-ma sau iesind la o fructa cu colegii.Am sa scriu pe o foaie exact cum ai zis tu. Alcool nu consum. Nici cu mancarea nu stau bine fiind 8 ore la munca imi e greu sa imi iau mancarica de acasa pentru ca se mai si fura si prefer sa ies cu colegele la restaurantele din zona. Fructe nu mananc. Nu imi plac. Poate iti pare ciudat dar chiar nu imi plac. Oricum eu am incredere in mine ca pot sa fac asta si am sa incerc, multumesc.

Răspuns utilizator avertizat