| thezbx a întrebat:

am nevoie de niste pareri. de ceva timp ma doare mana stanga, in special cotul si umarul si ma doare si spatele tot in partea stanga, pana la ceafa. am fost la doctor si a spus ca e din cauza ca m-a tras curentul si mi-a spus ca o sa treaca greu. am luat ceva pastile ce mi le-a dat si am incercat sa nu mai dorm cu geamul deschis. acum ca au venit caldurilea astea mari, am inceput sa dorm din nou cu geamul deschis (ca nu suport alfel) si au revenit si durerile. nu ma doare tare, dar e enervant. aveti vreo idee cum sa fac sa nu ma mai doara? ceva creme sau remedii naturale? sau vreo idee cum sa fac sa nu dorm in curent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Ficatul tău se descurcă mai bine decât crezi :-)

Pe prospectul medicamentelor pe care le-ai primit este specificat inclusiv acest aspect; respectiv care este doza recomandată și în ce condiții. Nu pari genul de persoană care consumă 2-3 medicamente pe săptămână și alcool printre ele;-)

Ai primit un diagnostic pe care nu l-ai menționat aici și am considerat că e din rațiuni ce țin de intimitate și îți respect poziția. Nu pot să te sfătuiesc mai bine dacă nu-mi dai mai multe detalii. Dar chiar și așa, recomandarea mea rămâne să porți conversația asta cu un farmacist și nu cu necunoscuții pe internet :-)

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Bună!

În general, atunci când nu te mulțumește recomandarea unui medic, e în regulă să cauți opinia altuia.

Dacă nu ți-e comod să faci asta, îți recomand să discuți cu un farmacist. Ține cont că prima lor recomandare va fi o soluție relativ scumpă (pentru că au și ei bonificațiile lor). Cere-le varianta ieftină, pentru că aproape întotdeauna există o alternativă.

Sunt diverse unguente sau antiinflamatorii care te pot ajuta, dar nu e OK să-ți recomand eu așa pe internet, fără o consultație cât de sumară.

Povestea asta cu „trasul curentului" e mai degrabă una băbească decât una reală, științifică. Teoretic, e posibil să fi transpirat, iar aerul rece să-ți fi răcit inegal corpul, de unde aceste probleme. Sugestia mea ar fi să încerci să te îmbraci / acoperi uniform, indiferent că stai cu geamul deschis sau nu. E bine să faci asta oricum.

| thezbx explică (pentru Zartbitter):

Nu e vorba ca ma nemultumeste recomandarea lui, dar nu pot sa ma duc din doua in doua saptamanii sa cer din nou medicamente. are si ficatul meu o limita.

| Zartbitter a răspuns (pentru thezbx):

Ficatul tău se descurcă mai bine decât crezi :-)

Pe prospectul medicamentelor pe care le-ai primit este specificat inclusiv acest aspect; respectiv care este doza recomandată și în ce condiții. Nu pari genul de persoană care consumă 2-3 medicamente pe săptămână și alcool printre ele;-)

Ai primit un diagnostic pe care nu l-ai menționat aici și am considerat că e din rațiuni ce țin de intimitate și îți respect poziția. Nu pot să te sfătuiesc mai bine dacă nu-mi dai mai multe detalii. Dar chiar și așa, recomandarea mea rămâne să porți conversația asta cu un farmacist și nu cu necunoscuții pe internet :-)