| Chetys a întrebat:

am nevoie de un sfat/ajutor.
Încep cu faptul ca in urma menstruației anterioare, atunci cand s-a terminat a apărut o "infecție urinară".am fost la doctor mi-a dat niste pastile(ovule) pentru 5 zile..si mi-a zis ca dacă nu trece sa mi iau canesten si sa-l arministrez 1-2 saptamâni..cu ovulele mi-a trecut câteva zile după care a reaparut, am început cu canesten ma dau de o săptămana si au început sa se vadă rezultatele pana.azi cand mi-a apărut din nou menstruația si au apărut din nou simptomele.(mâncărimi, dureri genitale) si a mai apărut Și cu o surpriza...cheaguri de sange(nu foarte mari, dar mna.) ce sa fac? La modul ca, doctorul nu m-a ajutat atat de mult pe cât speram si am cam dat banii degeaba. remediile cu ceaiuri le am încercat.m-au ajutat pe moment însă..nu stiu dacă ce am acum este doar infecția vaginală sau am răcit la burta sau aman2 din urma la 2 ploi care m-au prins pe strada si m-au udat rau si la picioare, urmează sa merg la ginecolog iarăși, după ce-mi trece menstruația ca presupun ca nu poti merge cu menstruație la ginecolog. aveți vreun sfat despre asta, ti s-a întâmplat si ce-ti facut, măcar sa ma liniștească si sa pot sta liniștita ca ci cam deranjează si sincer numai suport atâtea dureri din atâtea părți, dacă contează vârsta am 18 ani jumate, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnabellaBB a răspuns:

Mie mi-a facut control la menstruație si asa mi-a descoperit ca am hemoragie. Deci se poate.
Candidoza vaginală este o infecţie produsă de înmulţirea exagerată a unei ciuperci, Candida Albicans. Ea este prezenţa în mod natural în cavitatea bucală, în tubul digestiv, pe piele şi în vagin, alături de o serie de bacterii benefice. Atunci când echilibrul florei este perturbat, poate apărea o supradezvoltare a Candidei Albicans. Este o problemă comună, care afectează majoritatea femeilor adulte cel puţin o data pe parcursul vieţii.

Printre principalele simptome ale candidozei vaginale se număra scurgerile vaginale anormale, însoţite de mâncărime şi senzaţie de arsură. Scurgerile vaginale pot varia de la uşor apoase de culoare albă până la scurgeri foarte dense de culoare alb-gălbuie. Mâncărimile şi arsurile se manifestă atât la nivelul vaginului, cât şi la nivelul labiilor, iar în multe cazuri apare şi un miros neplăcut. De asemenea, urinarea devine dureroasă, apare înroşirea şi umflarea vulvei şi dureri în timpul contactului sexual.
Cheaguri am mai avut si eu si eram alarmata, dar este ceva normal, dar poate sa fie si anormal pentru ca in general anunța ca ceva nu este in regula. Daca sunt prezente dureri grave atunci e grav. Tu ai si răcit plus infecția, poate s-a agravat. Pe mine personal m-a ajutat apa cu sare! Suna ciudat dar chiar vindeca. Citește pe internet despre ea.

4 răspunsuri:
| AnnabellaBB a răspuns:

Poate fi candida! Nicidecum infecție urinară. E foarte rezistenta și reapare des. Schimba doctorul. Eu mi-am facut apa cu sare într-un lighean si m-a ajutat. Ajuta si gălbenelele. Poti merge si cu menstruație la ginecolog fara probleme. Nu Mai amâna!

| Chetys explică (pentru AnnabellaBB):

Multumesc frumos de sfat dar presupun ca nu mi poate face control dacă-s la menstruație, ceaiuri cu gălbenele am facut aproape zi de zi, ma ajuta atunci pe loc câteva ore.o sa ma informez despre candidă, dacă tu știi mai multe despre candidă te rog sa-mi spui, e prima data cand am o chestie de genul asta, nu stiu dacă-i de la ploaie sau de la vreo bacterie.

| Chetys explică (pentru AnnabellaBB):

Multumesc mult m-ai ajutat si o sa încerc si eu apa ci sare sper sa ajute, apoi urmează sa ma duc la un doctor așa e cel mai bine ❤️

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Chetys):

Iti doresc multa sanatate si sa te faci bine! :*

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Chetys):

Mie mi-a facut control la menstruație si asa mi-a descoperit ca am hemoragie. Deci se poate.
Candidoza vaginală este o infecţie produsă de înmulţirea exagerată a unei ciuperci, Candida Albicans. Ea este prezenţa în mod natural în cavitatea bucală, în tubul digestiv, pe piele şi în vagin, alături de o serie de bacterii benefice. Atunci când echilibrul florei este perturbat, poate apărea o supradezvoltare a Candidei Albicans. Este o problemă comună, care afectează majoritatea femeilor adulte cel puţin o data pe parcursul vieţii.

Printre principalele simptome ale candidozei vaginale se număra scurgerile vaginale anormale, însoţite de mâncărime şi senzaţie de arsură. Scurgerile vaginale pot varia de la uşor apoase de culoare albă până la scurgeri foarte dense de culoare alb-gălbuie. Mâncărimile şi arsurile se manifestă atât la nivelul vaginului, cât şi la nivelul labiilor, iar în multe cazuri apare şi un miros neplăcut. De asemenea, urinarea devine dureroasă, apare înroşirea şi umflarea vulvei şi dureri în timpul contactului sexual.
Cheaguri am mai avut si eu si eram alarmata, dar este ceva normal, dar poate sa fie si anormal pentru ca in general anunța ca ceva nu este in regula. Daca sunt prezente dureri grave atunci e grav. Tu ai si răcit plus infecția, poate s-a agravat. Pe mine personal m-a ajutat apa cu sare! Suna ciudat dar chiar vindeca. Citește pe internet despre ea.