| mayablonda a întrebat:

Buna TPU am nevoie urgenta de ajutor. va rog sa nu radeti de mine dar am 17 ani, 156cm si 109 kg. doctorul mi-a spus sa slabesc urgent 8kg intr-o luna, dar nu pot face sport pentru ca sunt imobilizata la pat din cauza unei boli. va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Intr-o luna, 8kg, fara a face si sport, cred ca este cam mult, mai ales ca esti imobilizata.Cred,ca doar prin alimentatie, poti slabi:redu portiile de mancare, cat marimea unei palme, mananca la interval de 3 ore, cate 3 mese principale si 2 intre mesele principale.Alimente:lapte si iaurt degresat cu cereale fara zahar, fara paine,fainoase,dulciuri,sucuri din magazin,supe pasate,borsuri din legume,ou fiert moale,piept pui gratar,fiert cu salate din legume(salata varza, salata verde+ceapa verde+ridichi rosii sau castravete ras pe razatoarea mica, salata rosii+castraveti+ceapa toate stropite cu zeama lamaie, ceaiuri din fructe padure, sunatoare, doar dimineata ceai verde.Tot ce am scris aici, este informativ, daca ati permiti financiar, poti apela la un nutritionist.Tot ce am scris, intreaba si medicul de familie! Mai vrei detalii, scrie-mi, te rog!

| mayablonda explică (pentru pietrean):

Multumesc mult stiu ca 8kg e cam mult dar nu am de ales

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Consulta un nutritionist, problema e serioasa si depaseste sfaturile unui medic care iti spune cat sa slabesti, nu si cum.Iti va da o schema individualizata de regim, pe care o vei putea urma.Numai bine.happy

| Petrust a răspuns:

Cit de imobilizata n-ai fi fa exercitii fizice. Minus glucide si mai multa salata.