| Rorschach a întrebat:

Buna TPU,

Am o durere in degetului inelar de la mâna stânga de mai bine de trei săptămâni. Dacă îmi odihnesc mâna, adică o las nemișcată nu simt nicio durere, însă dacă o utilizez precum scriind chiar acest mesaj, simt o durere pulsiva spre vârful degetului și uneori îmi amorțește. Nu m-am lovit și nici nu l-am dat peste cap…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă o pauză lungă și nu mai obosi mâna. happy

Acolo, probabil, ai făcut o intindere de venă (nu stiu denumirea in termeni medicali.
Da, du-te la medic. happy
Un antiinfamator, precis iti recomandă.
Eu aș ține câteva zile apă rece, degetul infasurat intr-o compresă, udată periodic (mai ales că e vară)

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trei săptămâni e mult. happy
Poate ai făcut o întindere (ai ridicat ceva greu si ai pus presiune pe deget), ori articulația. Dacă zici că ești stângaci, poate că obișnuiești să-l soliciți, de ex, la scris, il ții prea "strâns", înfipt in podul palmei. Dacă porți inel pe acel deget, poate că diametrul e prea mic.
Ori, probabil faci ceva constant si nu-i dai suficient timp să se relaxeze.
Mergi să te vadă un ortoped, dacă durerea continuă.
In locul tău, aș face o pauză, nu l-aș supune la eforturi de niciun fel, a-și tine comprese cu apă rece/gheață... Și vezi dacă durerea cedează.

| Rorschach explică (pentru floresdemayo):

Sunt dreptaci si chiar nu depun efort cu mana stanga, nu port nici inel. dar am sa merg la doctor inevitabil, eram insa curios daca a mai intalnit cineva aceasta situatie

| Adrianadrian2855 a răspuns:

Du-te la medicul de familie poate te ajută