| alabalaportocalaaaaa a întrebat:

Buna tpu.Am o foarte mare problema.Cred ca am alergie sau ceva,sau chiar nu stiu ce e,mi-au aparut basici dureroase pe degetele de la maini, multe multe, cate 8 pe un deget,si pe talpi si degetele de la picioare la fel,multe,abia pot merge de durere, sunt fff multe, cred ca am cam 30 in medie pe tot piciorul,talpa si degetele.Ce sa fie,ma dor tare, cu ce sa ma dau?! Am spart cateva, 3 parca, restul sunt prea dureroase.Si maine,ar trebui sa merg cu familia la analize,dar mie putin teama de ce va gasi.Ce ar putea fi? si, la inceputul saptamanii, primele 2 zile am avut indigestie, apoi alte 2 am avut stari de oboseala si epuizare,nu m-am putut ridica din pat,apoi am avut febra, durere in gat f tare ( afte pe cerul gurii, nu am mancat 2 zile ) si acum asta, nu mai pot suferi inca ceva! deci, ce poate fi? rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la tocuri? Ai avut dureri in gît? laughing tare asta.

| nico097 a răspuns:

Veziculele cu lichid pot aparea insa si in alte zone ale corpului, avand cauze diferite cum ar fi:
- arsurile sunt una dintre cele mai frecvente cauze de basici;
- infectiile virale cum ar fi varicela, zona zoster;
- alergiile : dermatita de contact;
- caldura umeda;
- febra;
- sensibilitate cutanata la expunerea la soare;
- boli cu transmitere sexuala: herpesul, negii genitali pot debuta prin aparitia unor vezicule cu lichid.
Simptomele asociate veziculelor cu lichid

Tegumentele rosii si calde preced aparitia unei basici. Cu timpul, acestea se vor umfla si vor colecta lichid, devenind datorita tensiunii, dureroase. Localizarea, tipul basicii si numarul lor, depinde mult de etiologie.
Procesul de vindecare al unei vezicule cu lichid tine de regenerarea tegumentelor care vor duce si la resorbtia lichidului din interior, proces ce poate dura 3-7 zile.

Semnele infectiei unei basici sunt:
- modificarea culorii lichidului din transparent in rosiatic sau galbui;
- durere la atingere;
- inrosirea tegumentului ce inconjoara basica;
- tegumentul este cald si dureros.
Diagnosticul basicilor
Indicatiile pentru a ne adresa unui medic sunt:

- aparitia semnelor de infectare a basicii;
- numarul mare si localizarea variata a acestora;
- prezenta basicilor in zone atipice: cavitate bucala, pleoape, zona genitala, axilara etc.
- daca asociem aparitia veziculelor cu expunerea la soare, consumul unui anumit aliment sau medicament, contactul cu o anumita substanta;
- daca suntem diabetici.

Daca insa cauza basicilor nu este evidenta, este necesara investigarea suplimentara prin analize specifice pentru ca pot fi prima manifestare a unei boli sistemice.
Care este tratamentul basicilor?
Tratamentul basicilor il poti realiza chiar tu, acasa:

- cel mai indicat ar fi sa nu spargi basica pentru ca pielea care o acopera este o bariera mecanica impotriva infectiei;
- ca sa o protejezi, poti sa o acoperi cu un plasture si sa te feresti de umezeala si caldura;
- poti sa folosesti si un antiseptic local pe care sa il aplici pentru a spori masurile antiinfectie si a asigura o regenerare completa si fara complicatii;

Daca basica se afla in zone extreme de dureroase care te impiedica la anumite activitati poti alege sa spargi vezicula. Pentru asta:

- trebuie sa sterilizezi un ac fie flambandu-l (il tii sub flacara pana se va inrosi) sau il poti introduce in alcool;
- introducerea acului se face printr-o margine a basicii;
- o data intepata, vom evacua lichidul din interior;
- nu indepartam pielea care acoperea vezicula (ea poate constitui in continuare un mijloc de protectie);
- acoperim pielea cu un pansament pe care il vom schimba in fiecare zi;

Cateva sfaturi pentru a te feri de basici:

- poarta sosete in incaltamintea sport atunci cand practici exercitii fizice intense!
- evita sosetele din material sintetic si care nu absorb umiditatea!
- utilizeaza manusile cand manevrezi substante iritante pentru piele (detergenti, solventi) sau lucrezi o perioada mai lunga cu un anumit instrument!
- renunta la pantofii incomozi!
- nu uita cremele protectoare atunci cand mergi la plaja!
- ajuta pielea prin folosirea cremelor hidratante!
- o igiena riguroasa a picioarelor previne aparitia bacteriilor si implicit a infectiilor!
- pudra de talc pentru picioare previne transpiratia! Sper sa iti fie de ajutor Multa sanatate.