| strawberrycool14 a întrebat:

happyam o intrebare! de la o vreme, nu pot sa adorm la 10 sau 11 noaptea, caci ma ia somnul abia pe la 1 sau 2! si apoi a doua zi,cand ma trezesc sunt foarte obosita,am cearcane, chiar daca m-am trezit la 10! de ce nu mai pot sa adorm ca inainte, pe la 11? va vreau parerea! dau si fundita,normal!winking...a, da! si am auzit ca imbatranesti mai repede daca te culci tarziu! e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Neodihnă slăbește sănătatea!
Tu ce activități ai peste zi de nu poți dormi noaptea?
Pa, pa.

| strawberrycool14 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai,nu prea consum multa energie, sunt sedentara!:\... poate din cauza asta! eu seara la 10, 11 nu ma simt obosita deloc! si abia pe la 2 incep sa obosesc si apoi adorm!

Răspuns utilizator avertizat
| DianaIstratii a răspuns:

Buna. Nu poti dormi pe la 10-11 fiind ca nu faci destul efort zilnic. Poate stai prea mult lenevind si stind la calculator. Pina acum puteai sa adormi devreme din cauza ca atunci cind veneai de la scoala, erai obosita din cauza lectiilor si a trezitului dimineata, iar asta te facea sa te culci devreme. Te trezesti obosita fiind ca orarul suficient de somn este de la 10- pina la 2-3. Dar tu abia atunci te culci. Cel mai bine ar fi ca in fiecare zi sa faci ceva obositor, nu doar sa stai la calculator.
Ai putea ca sa pleci undeva in oras cu prietenii sau sa faci efort zilnic.

| IonutzWoW a răspuns:

Din pacate a devenit o obisnuinta la mine sa adorm tarziu in vacanta de vara.
Dar sa iti dau cateva sfaturi :
cel mai simplu este sa bei un pahar de lapte cald inainte de a adormi.
cel mai greu este sa faci in felul urmator : sa te trezesti la 6 dimineata, iar pe parcursul zilei sa nu dormi deloc. Te vei culca maxim pe la 11 seara, iar apoi vei repeta aceasta modalitate.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

E bine ca vrei sa dormi pe la 10, 11 seara happy
Profa mea de bio m-a sfatuit sa ma pun in pat la 21.30, sa ma uit la ceva emisiune la tv cu veioza aprinsa, sau ceva lumina difuza ca sa nu ma concentrez prea tare la tv, sa las calculatorul dupa ora 21 (e 21, 14 sunt un om rau, neascultator). si in cateva saptamani dupa ce repet chestia asta in fiecare seara voi reusi sa adorm la ora 22

| AlexNet74 a răspuns:

Pai trebuie sa faci ceva activitati ziua, care sa te oboseasca nu sta toata ziua pe calcultor mai du-te cu bicicleta pe afara