| Alin5644466 a întrebat:

Buna TPU,am o intrebare.
Eu mereu cand fac dus si dau cu sapun,pielea se simte nefina (nu stiu cum sa zic) si dupa ce ies din dus si ma sterg cu prosopul, mi se fac pe piele niste chestii albe,care am vazut ca se numesc scuame. Vreau sa stiu cu ce sapun solid care face mai multa spuma as putea sa ma spal. Ma spal cu protex si nu face spuma bine, e nou sapunul protex, nu e expirat. Nu suport cum se simte pielea dupa ce fac dus, nu e fina, e opusul la fin. Si chiar vreau un sapun solid foarte bun si pret pana in 5 lei care face spume mai bine. Fac dus dimineata si cand vin de la liceu. (Sper ca se intelege intrebarea, ca nu stiu sa explic foarte bine)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Foloseste un burete natural LUFA care sapunit si apoi frecat pielea cu el, elimina toata pielea moarta si impuritatile din porii pielii, lasand o piele curata si catifelata, dupa clatire.

Sapunul nu va face spuma fiind pielea este foarte grasa sau necuratata complet de pielea moarta, aceea pe care o numesti tu (scuame).

Buretele lufa il gasesti peste tot, in magazinele cele mai simple, la farmacii, la mall, chiar si la piata.
https://www.emag.ro/search/burete+lufa

Fa dus seara si freaca-te cu buretele lufa, dupa care te clatesti foarte bine si te stergi cu un prosop curat si pufos,

Dusul de seara este mult mai recomqndat, fiindca este ideal sa elimini de pe fata praful, transpiratia si impuritatile de pe strada, care se depun in porii fetei si ii infunda, formand punctele negre si declansand acneea (cosurile, bubele pe fata).

https://www.emag.ro/search/burete+lufa

| Alin5644466 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru raspuns, am facut si seara dus si o sa incerc burete din lufa.

| Alin5644466 explică (pentru Violleta2022):

Mai am o intrebare, la ce supermarket sau hypermarket sau magazin as putea gasi burete din lufa, ca nu gasesc la auchan?
Nu sunt cu comenzile online, sincer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin5644466):

Intreaba-ti prietenele de pe FB, ca eu nu stiu unde se mai gasesc acum, nu am mai fost in tara de cativa ani, dar se gaseau si la piata daca-mi aduc aminte, in magazinele alimentare sau unde se tin produse cosmetice si de ingrjire a pielii, alatyuri de sapunuri, geluri de dus si sampoane.
Eu ti-am gasit online la eMAG, dar sunt convinsa ca prietenele tale de pe FB-ul tau care locuiesc in acelasi oras cu tine, stiu sau au vazut la vreun magazin din orasul tau.

| Alin5644466 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, multumesc pentru raspuns

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as mai recomanda sapunuri blande (cu conditinut redus de chimicale) cu PH ridicat, cum sunt cele pentru bebelusi sau sapunurile Dove.
sapunul nu trebuie musai sa faca spuma multa, ci doar sa curete bine si sa ai grija sa clatesti pielea foarte bine dupa spalare.

| Alin5644466 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles,multumesc frumos pentru raspuns.
Mai as avea o problema,si pielea de pe maini e tot asa,uscata cu scuame si sub barbie si pe față,nu stiu cum sa rezolv,ca arata fata si mâiniile de parca nu am facut baie si cred colegii din clasa ca nu ma spal,din cauza scuamelor de pe barbie,obraz si maini,m-am spalat si pe fata si maini cu sapun dove si nu stiu ce are,poate sa fie de la apa ca, contine clor? Daca ati mai sti o crema, mai acceptabila la pret, ceva pentru față si maini, macar sa scap de scuamele de pe față si maini ca sa nu mai arate de parca am 80 de ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin5644466):

Freaca-te bine cu apa sapun si buretele lufa si dupa curatarea pielii si uscarea ei cu un prosop moale, poti aplica ulei de cocos si maseaza bine pana intra in piele.
Imediat dupa baie, porii pielii sunt deschisi si se pot hidrata imediat cu ulei de cocos care-i organic, natural si foarte sanatos.
In 15 minute pielea nu va mai fi grasa dar va ramane catifelta si hidratata.

Nu te mai speria cu apa care contine clor, fiindca toata tara se spala cu apa aceia si totusi nu au problema ta. Posibil sa fie de la o avitaminoza la tine (lipsa anumitor vitamine sau minerale din corp), poate pentru ca nu mananci suficiente de multe fructe si legume zilnic, asa cum ar trebui.
ULEIUL de NUCA de cocos este foarte bun in mancare dar si pe piele, fiindca este organic, natural si foarte sanatos. Poti sa-l pui pe fata, pe corp, imediat dupa baie, asa cum am descris mai sus, dupa ce te stergi cu prospoul, ca sa nu alunece uleiul, bineinteles.

| Alin5644466 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos, chiar ma speria apa cu clor, o sa incerc ulei de cocos si cu burete de lufa, ca am gasit burete la un magazin.

| sierra1 a răspuns:

Folosește săpun puternic hidratant de ex

https://www.emag.ro/......D3Y4G2BBM/

| Alin5644466 explică (pentru sierra1):

Multumesc frumos, am cumparat sapun dove si tot asa s-a facut pielea, mai ales pe picioare, ziceai ca se crapa.

| sierra1 a răspuns (pentru Alin5644466):

Cred că e cazul să vezi un dermatolog

| Alin5644466 explică (pentru sierra1):

Am inteles, multumesc

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Am fix aceeasi problema ca si tine. Incearca orice sapun de la Dove sau Nivea si vei simti diferenta. Ce ti-a recomandat sierra1 e perfect si gasesti la orice magazin

| Alin5644466 explică (pentru UserRo10):

Salut,am luat azi sapun dove si tot asa s-a facut pielea,din pacate,dar in schimb e mai bun acest sapun dove,deoarece a facut spuma mai bine, o sa incerc si nivea. Poate sa fie si de la apa, cred, ca, contine clor. Multumesc frumos pentru raspuns