| vip2008cool a întrebat:

Am o intrebare la voi.De cateva luni ami o stare de agitatie interioara, palpitatii si bufeuri de caldura.Am fost la cardio si mi am facu EKG,ecogafie cardiaca si test de efort si mi au iesit in regula, spunadu mi se ca totul e pe baza psihologica.Bun pana aici.Am fost si la psiho si mi s a prescris Xanax de 0.25 mg, 2 pe zi si Cipralex 1 pe zi.Problema e ca de 2 zile am niste intepaturi in zona inimii ca niste mici fulgere, care ma trezesc noaptea din somn si cu dureri in omoplatul stang si transpiratii abundente.Stie cineva oare din ce cauza? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca nu s-a pus nimic in evidenta, cand ti s-a facut ecografia si EKG, inseamna ca, nu ai probleme cu inima, este posibil ca, durerile respective sa provina de la coloana vertebrala, mai ales ca precizezi ca si omoplatul te-a durut.
Agitatia ta are cauze legate de sistemul tau nervos, care este mai sensibil. Cred ca treci printr-o perioada mai grea, te simti neinteleasa, nu ai incredere in fortele proprii si ai diferite temeri pentru ce se va intampla cu tine.
Incearca sa te controlezi, sa gandesti pozitiv, sa iesi cat mai mult in aer liber, sa socializezi, sa citesti ceva relaxant si sa asculti muzica care-ti poate intari sufletul.
Nu te lasa invinsa, vei vedea ca, timpul va aduce imbunatatiri in viata ta si in starea ta de sanatate, doar daca-l ajuti si iesi din starea in care te afli in prezent.
Tu poti fi propriul tau doctor, daca-ti intelegi organismul si daca stii care sunt cauzele care ti-au produs aceasta stare si mai ales de cand a aparut ea, este foarte important pentru a descoperi cauza ce a declansat aceasta reactie a organismului tau.
Un gand bun si multa sanatate.

| BiuL a răspuns:

Anxietate si atacuri de panica. Eu iti recomand sa nu iei medicamente (dau dependeta si au efecte adverse, ar trebuie sa fie ultima alternativa) si sa te adresezi uni psihlog, apropo psihologul nu are dreptul sa prescrie medicamente, doar psihiatrul deci nu stiu exact unde ai fost tu. Ai nevoie de terapie cognitiv comportamentala si eventual incearca sa iti schimbi modul de viata (odihna suficienta, miscare, practicarea activitatilor relaxante zilnic, socializare mai multa, dieta echilibrata si variata). S-ar putea sa te ajute si acupunctura si unele suplimente alimentare : magneziu, complex de vitamine B, omega 3 si 6.

| vip2008cool explică (pentru BiuL):

Psihitarul mi a prescris Cipralex, caci la Psihiatrie am fost.Multumesc mult pentru sfaturi!