| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare. Mie mi-a venit ciclul acum aproape o luna pentru prima oara. Nu știu când o sa îmi vina al doilea, dar cel mai probabil va fi neregulat.

Cum îmi dau seama ca urmeazasa îmi vina ciclul dacă îl am neregulat?

In plus, în ultima vreme (de o zi -doua) ma enervez foarte repede și plâng cam mereu, câteodată fără motive serioase. Sanii ma dor, dar nu insuportabil. În rest nu am nici dureri de burta, greata sau chestii de genul. Este cumva ce am acum spm (sindrom premenstrual)? Dacă da, în cât timp îmi va veni ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand asemenea discutii le poti avea cu mami al tau sau cu orice ruda apropiata, matusa, sora mai mare.Sau chiar o vecina cu care te ai mai bine!

Apoi aflandu-te abia la inceput, ciclul tau este neregulat iti vine o luna ca pe urma sa fie doua luni pauza. Abia dupa doi ani ciclul tau se va regla si va veni intre 24 si 32 de zile.Cam asta ar fi marja.
Durerile de burtica nu e prezenta la toate fetele/ femeiele, deci nu mereu constituie un spm.
Vorbeste cu mama ta!

| Anonim0506 a răspuns:

Mi-am făcut un carnețel, a venit la sfârșitul lunii data trecuta. Sper sa îmi vina deoarece cu o zi înainte sa îmi vina ciclul aveam obrajii roșii de la hormoni și acum ii am la fel

| Rockg666 a răspuns:

Stai liniștită...nici al meu nu este regulat și niciodată nu știu când îmi vine.
Și durerile și stările astea de nervozitate sunt normale.

| Alexandra552 a răspuns:

Depinde, uneori poti sa ai simptome mai persistente, aleori sa nu ai deloc. Fiind prima data e normal sa ai dureri mai mari sau stari schimbatoare, deoarece in corpul tau se intampla o schimbare. Iti recomand extractul de zmeura care ajuta la durerile menstruale si la reglarea lui. Eu spre exemplu la inceput am avut o perioada in care 2-3 luni nu mi-a venit deloc, dar e normal pana o sa se regleze. Poti sa iti iei o aplicatie in care iti poti nota fiecare data a menstruatie si sa iti arate luna viitoare cand iti vine.

| Anonim0506 a răspuns (pentru Alexandra552):

Nu am dureri de burta. Nu știu dacă am spm sau nu.