| Alexandra11_8683 a întrebat:

Am o intrebare serioasa.straight faceCum sa ii fac pe parintii mei sa nu mai fumeze? Ei fumeaza 2-3 sau ineori 4-5 pachete de tigari pe zi, si ei nu vor sa renunte, iar mie imi e tare frica sa nu pateasca ceva cum arata pe pachetele de tigari.As vrea tare mult sa renunte la tigari va rog ajutati-ma fundita!:8

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
In primul rand, vreau sa te felicit ca iti iubesti atat de mult parintii, si ca tii atat cu ei! Acum, cred ca singura sansa de ai face dornici sa se lase, ar fi sa le prezinti cat de rau le face tutunul organismului lor. Ai putea, daca ai imprimanta, sa scoti niste foi pe aceasta tema, si sa le pui undeva la vedere incat ei sa le observe. Apoi, daca ai reusit sa ii convingi, propune-le sa se duca la un psiholog sau la un grup dinacesta specializat. Ei ar fi persoanele potrivite ca sa ii ajute!
O zi buna si mult succes! Inca o data, felicitari pentru alternativa ta!happy

3 răspunsuri:
| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Cum zi si ceilalti, nu prea poti. Nu vor patii ceva cum arata pe pachetele de tigari, acelea sunt imagini care nu prea au legatura cu fumatul, in schimb sunt puse cu rol de descurrajare. Eu nu mai fumez de 2 luni si am fumat timp de un an(nu foarte mult dar destul sa nu mai pot dormi daca nu fumam o tigare) M-am lasat pentru ca am ajuns sa am palpitatii la inima, oboseala la efort redus. Acum inca simt oboseala cand urc un deal sau cand alerg. Spune-le ca isi ard banii. Arata-le ca nu fac nimic productiv fumand tutun. Pot scapa de tendinta de a fuma daca tin ceva asemanator unei tigari in gura sau chiar o tigare electronica.

| tocoal a răspuns:

Nu ai cum sa-i faci sa se lase efectiv, ci daca vrei cu adevarat trebuie sa le arati ca nu e bine ce fac si ca fumeaza mult prea mult. Fumatul este ca sa zic asa pentru unii un loc unde "se recreeaza" si unde se simt bine, se calmeaza.Incearca sa le arati si alte metode de calmare si de-a uita de griji; de exemplu scoate-i undeva intr-un parc sa se relaxeze. Sper ca te-am ajutat.

| ellaella a răspuns:

Intai, vreau sa te felicit pentru intrebare! Mi se pare una dintre extrem de putinele intrebari bune de pe tpu.ro
E greu sa ii faci sa se lase. Pentru un rezultat bun, inainte de toate trebuie sa inteleaga ei ca nu le face bine. Tu nu fumezi, nu? Incearca sa ii faci sa inteleaga ca nici tie nu iti face bine fumatul pasiv... sad Si ca, daca sunt constienti de efectele negative ale fumatului, sa se gandeasca ca poate, o data, vei incepe si tu sa fumezi, din cauza dependentei provocate de fumatul pasiv.
Succes!