| Kessux a întrebat:

O prietena foarte buna fumeaza, se gandeste mereu la tigari, cand stau langa ea fumeaza din 5 in 5 minute si mie mi-e frica sa nu pateasca ceva cum pot sa-i spun ca nu e bine ceea ce face, si sa inceteze naibii?!

8 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

Normal ca nu este bine, dar de`agaba`i spui ca ea nu o sa te asculte!
Spune-i ca :'' Eu te inteleg ca vrei sa fumezi, dar incearca sa fumezi mai rar si atunci cand stai pe langa mine incearca sa te abtii`!''

Sigur nu o sa se supere. Sper ca te-am ajutat.

| aliceinchains a răspuns:

Am fost si eu in aceiasi situatie cu o prietena, acum vreo 2 ani. Incercam sa ii spun ca nu e bine, ca o sa se trezeasca mai incolo cu un cancer la plamani, am gasit prin diferite reviste exact genul asta de stiri si cat de mari sunt riscurile si i le aduceam sa le citeasca, doar ca n-o misca cu nimic. Fumeaza si acum.
Daca prin metodele astea nu o poti face, poti sa le spui parintilor, sau s-o lasi asa. Daca ea nu intelege, oricum mai tarziu isi va da seama cat era de imatura...sau nu.

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

-Explica-i ce riscuri o asteapta daca mai continua asa.
-Spune-i ca daca nu termina cu ele, sau macar nu le mai rareste nu o sa mai fi prietena ei;
-In cel mai rau caz, spune-o parintilor. Daca continua asa va deveni un viciu.Chiar daca se va supara acum pe tine, peste ceva timp isi va da seama ca i-ai vrut doar binele.
Altceva nu stiu ce sa iti zic. Daca chiar nu merge nimic, las-o in pace.E viata ei, e sanatatea ei. Daca nu vrea sa asculte, las' ca o sa regrete mai tarziu.
By3!

| TheSearcher a răspuns:

Frica ta are un sens. deoarece chiar va pati ceva. intr'o tigara sunt peste 100 de agenti cancerosi. eu te sfatuiesc sa ii arati cazuri la tineri. de boli din cauza fumatului poate se va speria si va renunta la tigari. =| si daca stai in preajma ei sa stii ca si pe tine te intoxica, tu inhaland fumul acela de tigara. spune-i sa nu mai fumeze cat timp esti cu ea. sau deloc. ca iti face tie rau si celor din jur.

| SloOpY a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, sa-i arati unde se poate ajunge cui asta... sau spune-i altcuiva( mai matur) care o intelege si sa ii explice( nu sa o certe) cum stau lucrurile
bafta:*:*:*

| JusTMeEmmY a răspuns:

Nu poti, e viata ei ea alege ce face si apropo din 5 in 5 min? tigarile sunt scumpe si nu cred ca arunca ea multi bani pe ele big grin ps:incearca totusi sa ii spui ca omoara, sa inceteze si etc big grin

| Rozik a răspuns:

Buna ))) am si eu asa o amica care fumeaza cind e pe nervi ...si ea e c-am tot timpul pe nervi din cauza iubitului ei care nu o iubeste,deci eu m-am gindit ca ai putea sa-i faci un slide cu imagine scirbosea care ar prezenta rezultatul tigarii, blolile ce pot aparea, stii ca poate face cancer la buze si e tare urit ...eu cred ca ea va intelege asa daca nu poti sa incerci sa i rupi fiecare tigara si sa te lupti cu ea pina nu i vine la cap ca nu e bine ceia ce face.pa-pa

| GunsRoses a răspuns:

Cati ani are prietena ta si de cat timp fumeaza?