| StephanieS a întrebat:

Am o mica-mare problema. Am ciclul neregulat, imi vine la o luna jum sau chiar la doua luni, cand cum. Ma tine de fiecare data 7 zile, primele 3 flux abundent, dupa care scade fluxul considerabil. sad
Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai, ce ai putea sa faci? Nu prea ai nici cum sa ghicesti exact cand iti vine, nici ce sa-i faci.
Ai putea incerca vitamina K dar nu da mereu rezultate. Mai e un mit cum ca alcoolul tare reduce din abundenta.
Dar parerea mea, daca ti-ai inceput viata sexuala de ceva timp, mergi la un ginecolog, explica-i problemele, fa-ti niste analize si sa iti prescrie anticonceptionale. Scapi si de stresul contraceptiei si iti si vine ceas si te tine cam pe jumatate menstruatia.

| StephanieS explică (pentru sofisis):

M-am gandit la varianta cu ginecologul. Dar am inteles ca risc sa ma ingras considerabil. Si cam cat ar costa consultul cu tot cu pastile?

| sofisis a răspuns (pentru StephanieS):

Pai tocmai d'aia mergi la un ginecolog si spune-i ca vrei sa iti prescrie in functie de analize. Roaga-l sa iti dea trimitere la analize, sa iti spuna exact ce analize sa faci, ca sa nu risti sa iei un surplus de hormoni care nu ar trebui luati in cazul tau.

Nu stiu exact de unde esti. In Bucuresti, un consult la privat costa intre 100-150 lei. Dar sunt cabinete unde te poti duce cu trimitere de la medicul de familie si nu te costa nimic.