| Martapop a întrebat:

am o mica problema.
In primul rand am 17 ani si menstruatia mi-a venit acum 4-5 ani.Mereu am avut o cam regulata... poate cu 2 zile mai repede sau ma tarziu, iar luna asta mi-a intarziat 5 zile.Ce credeti ca poate fi? Insarcinata nu am cum sa fiu pentru ca sunt virgina.
Ma gandeam ca poate o sa imi vina, dar de obicei ma dor sanii sau putin spatele cu cateva zile inainte dar acum nimic.
Mentionez ca nu simt nicio durere in zona pelviana si totul este ok.Greutatea mea este aceeasi si nu am luat niciun medicament.Si cu o saptamana inainte sa imi vina mi-a curs putin lichid maroniu-rosiatic...dar foarte putin.Ati patit asa ceva fetelor?
Scuzati categoria, dar ma gandeam ca e mai citita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii se apreciaza ca in organismul femeii a avut loc/s-a produs o dereglare mai intensa/severa a activitatii uneia sau a mai multor glande endocrine si din acest motiv procesele care dirijeaza si coordoneaza activitatea hormonala au suferit o dereglare care s-a reflectat si in dereglarea desfasurarii ciclului menstrual. In astfel de situatii se produc abateri inexplicabile de prelungire a ciclului cu un numar de zile care poate fi uneori si de 10-14 zile. Daca se depaseste o astfel de ''intarziere'', ori/sau daca se repeta producerea unor astfel de dereglari majore, atunci devine necesara prezentarea ori la cabinetul de ginecologie sau la cel de endocrinologie, pentru a fi efectuata o consultatie cat mai amanuntita pentru a fi depistata cauza. Multa sanatate!

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Stai linistita e doar un dezechilibru hormonal, nu cred ca e vreo problema (in caz ca apar simptome consulta un specialist)