| Emanuela23 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema, am un CM neregulat, ba nu imi vine 1 saptamana, ba 2, uneori3.Refuz sa merg la doctor, mi-e frica ca le va zice alor mei ca nu mai sunt virgina. Niste sfaturi va rog.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Du-te la ginecolog! Indiferent daca ar afla sau nu parintii, desi ma indoiesc, sanatatea ta e mai importanta!

| Emanuela23 explică (pentru zăGhost):

Crezi ca daca vorbesc cu doctorul, poate sa imi tina secretul?
Nu vreau sa afle ai mei, ar face un mare scandal.

| zăGhost a răspuns (pentru Emanuela23):

Cred ca si daca mergi cu mama, ea te poate astepta afara si tu sa o rogi pe dr sa pastreze confidentialitatea. Conteaza sa iti rezolvi aceasta problema.

| Emanuela23 explică (pentru zăGhost):

Pot merge si cu altcineva in afara de parintii, s au singura? Trebuie neaparat un parinte?

| zăGhost a răspuns (pentru Emanuela23):

Nu stiu, suna la receptie si vezi ce iti spune.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur niciodata un medic ginecolog sanatos la cap, cu judecata logica si rationala, adica o persoana cu totul responsabila NU se va pronunta in privinta virginitatii. NU o va face findca este cunoscut faptul ca VIRGINITATEA este perceputa si/sau inteleasa in mod foarte diferit. Deoarece virginitatea reprezinta o NOTIUNE, un CONCEPT ca si oricare altul, adica o stare imateriala, care NU poate fi vazuta cu ochii si nici NU poate fi atinsa ori pipaita in mod real asa cum de intampla in cazul DEFLORARII, reiese ca cel mai probabil sau aproape sigur niciodata o persoana responsabila asa cum este orice medic ginecolog, nu se va pronunte asupra modului in care s-a produs lezarea, deteriorarea sau ruperea himenului care a provicat DEFLORAREA ''pasaricii''. De asemenea niciodata nicio alta persoana cu exceptia asistentei, NU poate sa intre in sala in care este efectuata consultatia ginecologica. Majoritatea medicilor ginecologi NU prezinta si nici NU explica pacientei rezultatele constatarilor sau a observatuiilor facute in prezenta unei alte persoane chiar si asistentei in cazul in cate pacienta ii solicita acest lucru. Orice fata care are varsta de 16 ani impliniti sau chiar si doar 15+, se poate prezenta la cabinetul ginecologic pentru a fi consultata. In astfel de cazuri majoritatea medicilor ginecologi accepta sa efectueze consultarea fara ca tanara sa fie insotita de o persoana majora. In cazul tau este foarte posibil ca dereglarea atat de severa/grava a ciclului menstrual sa fie provocata de existenta unor ovare afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv acestea nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si astfel ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog sa fie in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta a aparatului tau reproducator. Doar asa iti poate indica tratamentul hormonal necesar de a fi urmat pentru a incerca sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar intreaga viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu stresul constanta/permanent provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va indica si prescrie folosirea de pastile anticonceptionale pentru o anumita perioada de timp in vederea reglarii ciclului menstrual. Multa sanatate!