| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema cam de o luna de zile.Imi pica parul foarte tare si nu stiu ce sa mai fac.Sunt disperata.Am incercat cu pastide de drojdie de bere si nu a mers, am incercat cu pastile Aspasia si tot nu a mers, chiar mi-am tuns din par 10-15 cm si tot imi cade.Am incercat si cu tot felul de sampoane de la plafar sau de la magazine.Chestia e ca imi pica fffffff mult dupa baie.Va rog sa ma ajutati. FUNDA :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Chestiile astea "cosmetice" nu ajuta cu nimic daca problema e din interior. daca ai fost mai stresata in ultima vreme, daca ai avut probleme serioase, daca ai avut alte probleme de sanatate, orice a suspus organismul unui stress deosebit poate provoca asta. in plus, poate fi si pe fond hormonal o problema, desi nu pare foarte important, parul reflecta starea noastra generala de sanatate si nu este o bucata de carpa sau de plastic lipita de scalp. ti-as sugera sa mergi la un medic, care sa te intrebe mai multe lucruri, eventual sa faci si niste analize, si sa incerce sa afle adevarata cauza a caderii parului pentru ca poate fi si ceva foarte serios si tu stai asa si te chinui cu drojdie de bere (apropos, asta-i pentru luciu, nu impotriva caderii) si alte prostioare. sanatate multa, ai grija de tine!

| Bbyw a răspuns (pentru mixxjim):

Da,adevarul e ca in ultimul timp am fost destul de stresata si ar putea fi o cauza a caderii parului.Cred ca o sa ma duc la un medic sau sa-mi fac niste analize.

| mixxjim a răspuns (pentru Bbyw):

Doctorul o sa-ti spuna daca e cazul sa faci niste analize dupa ce discutati (eu tot sper ca mai exista si medici adevarati in tara asta, care chiar sa vorbeasca cu pacientii si sa si gandeasca la ce li se spune) si ce analize, ca poate fi ceva hormonal si sa-ti spuna ce analize sa-ti faci, ca astea pe hormonal sunt mai delicate.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa ai o anemie sau chiar probleme hormonale. Du-te la medicul de familie sa-ti indice analize.

| laura81 a răspuns:

In general, in sezonul rece, "naparlim" happy

E o situatie destul de generalizata in aceasta perioada, amplificata de stres, poluare, etc.

Ar trebui ca din primavara sa isi revina de la sine. Pana atunci poti lua un complex de vitamine cu o concentratie mai mare de cupru, iar ca sampon iti recomand Foltene sau mai este unul cu petrol...nu mai stiu cum se numeste.

| pogan a răspuns:

Ati recomand produsul vivanatura cu extracte naturale si petrol sunt dor substante naturale tio recomad pentru ca am o cunostinta care a mai folosit asa ceva si a dat roade