| thepuffulette a întrebat:

am o problema; de 9 zile nu mi-a venit ciclul, si plus de asta mereu am ameteli, greturi, ma doare capul si cateodata ma simt obosita chiar daca nu am facut efort fizic

am 13 ani jumatate

ce pot face? dati-mi un sfat
funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisikutza a răspuns:

Stati ma.luati fata usor. Buna! ca sa pot sa ti raspund spune mi tu pe privat, daca nu vrei aici. daca ai avut vreun contact sexual cu un baiat.Eii bine daca da...e o problema serioasa din doua motive 1.esti prea mica pentru asa ceva happy
2. Exista riscul de a lua boli sau de a ramane gravida si la varsta pe care o ai ar fi pacat pentru ca ti-ai irosi copilaria dintr-o prostie.
Iar daca Nu ai avut contact sexual ar trebui sa te duci la medic si sa vorbesti cu mama ta.In legatura cu intarziatul menstruatiei la varsta ta nu e o problema pentru ca ciclul se stabilizeaza dupa 6 ani si daca dupa acesti 6 ani se stabilizeaza si vine la aceeasi data iar tu ai contacte sexuale neprotejate si intarzie (nu o zi sau 2. mai mult)exista posibilitatea de a fi insarcinata. sper ca te am ajutat daca e ceva da-mi mesaj pe privat :*

11 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Scumpo nu te grăbii cu sexul, ești prea micuță, ești un copil, de ce vrei să te distrugi și pe tine și pe ai tăi, printr o sarcină nedorită, m ai bine stai de vorbă serios cu mămica ta,și explică-i ce simți,ce te doare, și dînsa sigur te va ajuta, deoarece are multă experiență, și a trecut prin toate etapele copilăriei, și adolescenței, și prin toate tipurile de durere. Întreabă o și nu vei regreta, decît să întrebi colegii de clasă care nu î-ți vor deloc binele, mai bine o întrebi pe mămica ta care ți a dat naștere, ea știe cel mai bine ce este bine pentru tine, doar ea î ți vrea binele. Succes îți doresc și multă sănătate. Cu drag Cristi.

Nu ai decat o dereglare hormonala, nu ai pentru ce sa iti faci griji

| darkmihai a răspuns:

Am avut si eu dar mi-a trecut in 2-3 saptamani eu ca sa imi treaca ieseam dimineata afara si nu mai aveam probleme

Răspuns utilizator avertizat
| thepuffulette explică:

Nici un baiat nu s-a atins de mine, am doar 13 ani happy

| thepuffulette explică:

Si, mitch de ce te bagi in seama? raspunde daca stii, daca nu nu te mai baga in seama, aceasta este o treaba serioasa pentru mine, nu am nevoie de critica ta

| thepuffulette explică:

Si apropo mitch, m-am uitat pe intrebarile tale. crezi ca ale tale nu sunt idioate?

| thepuffulette explică:

@pisikutza iti multumesc mult pentru intelegere

| Beya a răspuns:

Mai miha la anii tay e normall sa intarzaie chiar si cate o luna numai doopa 2-3 ani de la venirea ciclului ti se regleaza doar doopa 2-3 ani nu mai intarzieeee (sau mnahh ai avutt relatii intime nu un baiat?)[atunci iti intarziee.in cazull in care ai ramass insarcinata ]

| adelinush a răspuns:

Buna mihaiiulia97, eu iti sugerez sa ii spui asta mamei tale si impreuna cu ea sa mergeti la un doctor specialist, pentru ca asta este o problema serioasa!