| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă gravă. Sunt băiat am 15 ani si ieri m-am lovit la sânul stâng. Am avut momente de usturime în zona respectivă. Si azi am observat că s-a înroșit și mă doare când pun mâna. Am aplicat ieri seară după ce am iesit de la duș cremă faviderm pentru ganglioni. Ce îmi recomandați să mai fac că mă ustură destul de tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pielea este julita, atunci ustura, pana ce se va face crusta pe ea (sau se va reface chiar fara crusta).
Ai grija sa nu se infecteze!
Spalarea locului de 2-3 ori pe zi si evita folosirea de imbracaminte (camasa, tricou, maieu) care sa se atinge /frece zona!
Daca incepe sa se inroseasca tare zona sau arata semne de infectie, atunci mergi la medicul de familie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii atent că pe acolo o să îți iasă mațele. ( Așa mă alintau ai mei când mă loveam la un deget).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai demult am căzut cu bicicleta și eram departe de casa, asa ca am mers 50 km julit pe antebraț, in genunchi si cu rană deschisă în deget. Sa nu zic ce senzație extra a fost mai ales sub razele soarelui în combinație cu juliturile si rana din deget. Nu mai pun alte căzături cu bicicleta când am ajuns acasă cu hainele sau unghiile rupte. Nu te mai plânge atât. Cum va loviți un pic, gata auci. Dacă te-ai julit, cum spune Bulă mai sus, ustura pana face crusta. Recomand betadina de la farmacie. Sau Cicatridina spray, care tot face reclamă și la televizor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai lovit sau e julitura. In principiu nu cred ca e ceva grav.