| IngerAlb a întrebat:

Am o problema. M-am constipat si nu stiu ce sa fac. Nu pot da afara. Ce as putea face? Zilele astea am mancat asa: la micul dejun branza cu cateva feliute de ardei,la pranz o supa de legume, la cina un iaurt 0% grasime. Si fac foarte mult sport. Am avut si insomnii de luni incoace,caci am facut foarte mult sport. Dati-mi niste sugestii. Acum am mancat si o nectarina si am baut limonada cu miere si am luat si cateva lingurite cu miere de albine, dar vad ca tot nu vrea sa iasa... Nu pot astepta. Nici nu ma pot misca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Manci prea putin si din cauza asta bolul alimentar stagneaza in intestine si se intareste prea mult. In plus, si branza duce la intarirea bolului alimentar.
Dimineata ai nevoie de o masa mai consistenta, manca 2 felii de paine integrala (nu zic una ca stiu ca le tai subtiri de se vede prin elewinking ) cu ou fiert, salata gen salata de beuf, salata de rosii si varza cu ulei de masline. Dupa masa bea o jumate de cafea sau manca doua bucatele de ciocolata neagra (cafeaua si ciocolata sunt bune laxative). Mai informeaza-te despre dieta sanatoasa, daca continui asa te subalimentezi si o sa ai mult de suferit, constipatia este doar prima din multele probleme care au sa apara.
Asa, la pranz adauga si un felul doi, carne, ciuperci sau fasole (mazare, bob, alte leguminoase) cu garnitura orez cu legume, la cina mai manca niste mere, astea ajuta si la stabilirea unui ph bun al corpului = protectie pentru dinti si sanatate in general.
Tine minte, daca nu manci suficient si sanatos, nu obtii altceva decat, cu parere de rau, un drum mai scurt catre cimitir.

| Zenithf a răspuns:

P.S. si sportul prea mult s-ar putea sa te fi afectat, ca nu lasi corpul sa-si faca digestia natural, 'dirijezi' toata energia lui spre alte activitati.
Dupa masa este recomandata activitatea fizica de intensitate mica-moderata, ca mersul pe jos, iar activitatile intense, ca si inotul, nu sunt recomandate sa fie incepute imediat.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Elimina branzeturile, bea ceai de crusin amestecat cu musetel.
Poti lua dulcolax.
Daca persista, poti apela la medic.ori iti faci o clisma.
O zi frumoasa sa aihappy

| cristimihailov a răspuns:

Du-te la doctor. Rezolva problema asta urgent si dupa te interesezi pe termen lung.

| ElenaSA a răspuns:

Incearca cu tarate si apa pe stomacul gol. Daca nu, mergi la medic.

| Gabitzu246 a răspuns:

De cate zile esti constipata?

| dadine a răspuns:

Mananca mai mult fructe si legume si evita branzica ca te intareste, fara sucuri acidulate, incearca o combinatie de fructe cu lapte sau cafea cu lapte si un fruct dupa, cafeaua are efect laxativ. Sper sa te faci bine curand. Cateva idei aici:
http://www.eva.ro/......44456.html
http://www.ele.ro/sanatate/afectiuni/constipatia-remedii-naturale-2039

| sweet1515335 a răspuns:

Incearca sa folosesti supozitoare cu glicerina, sunt eficiente si dau rezultate rapid!