| relativsausigur a întrebat:

am o problema, mai exact am ritmul cicardian inversat. Adica daca dorm ziua, sa zicem incepand de la 6 dimineata, ma odihnesc bine, dorm 12 ore neintrerupte, neintoarsa. Dar bineinteles ca apoi nu mai dorm noaptea, mi se face somn din nou fix dimineata pe la ora 6.
Asta e practic prgramul pe care corpul meu il cere.
Bineinteles ca nu pot sa ma incadrez in programul normal al societatii cu ritmul acesta, fapt pentru care incerc sa dorm noaptea, adica sunt la a nu stiu cata incercare cand am stat treaza 24 de ore, ca sa pot dormii noaptea, si intr-adevar dorm, doar ca noaptea ori dorm mai putin, gen dorm 6 - 7 ore, de la 9 seara ( ca am ales sa ma pun la o ora devreme ) pana la 4 - 5 dimineata, ori mi se intampla de dorm mai mult 8, 10, 12 ore * asta mai rar ) dar intrerupte, adica ma trezesc de cateva ori, fie de la sine, fie calitatea somnului e mai sensibila, si ma trezesc la sforaitul prietenului meu, etc.
Ideea este ca dupa ce ca dormitul noaptea imi este la modul asta, ziua tampesc de oboseala si de somn, ma simt de parca imi este terorizat sistemul nervos, simt de parca eu ziua ar trebui sa dorm ca sa ma odihnesc, nu noaptea.
Ce-i drept, acum de cand am reincercat, am doar cateva zile, in incercarile precedente nu am reusit mai mult de o saptamana, am revenit dupa fara sa imi dau seama la somnul de zi.
As vrea va rog, sa imi scrieti toti cei care treceti prin aceste incercari fizice, toti cei care a-ti avut sau inca aveti ritmul derglat, si care va simtiti asa cum ma simt eu atunci cand incercati sa reveniti la un program normal.
Bineinteles, scriindu-va experientele, sa mentionati si daca ati rezolvat in timp, daca v-ati simtit mai bine dupa o perioada, daca vi-ati revenit, sau daca nu.
Mi-ar fi de un real ajutor, pentru ca am impresia, ca nu ma voi obisnuii prea curand cu ritmul asta, si ca tot timpul o sa fiu distrusa fizic, de parca nu as fi dormit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu am o astfel de experienta.
Cred ca indiferent la ora la care te vei trezi ziua, daca ti-ai planifica o activitate fizica intensa pentru orele din zi ramase, atunci ai fi putut sa dormi noaptea.
In sensul acesta cauti ca sa scurtezi si orele de somn din cursul zilei, punandu-ti ceasul sa te trezeasca.

| relativsausigur explică (pentru anonimg):

Ce tu nu intelegi, e faptul ca reusesc sa dorm noaptea, daca n-am putut pentru ca am dormit ziua, am luat atitudine, am stat nedormita o zi ca sa imi fie somn noaptea.
Problemele consta in altceva cu schimbarea ritmului cicardian, ti-ai fi dat seama daca ai fi citit textul.
Apreciez oricum raspunsul, stiu ca intentia a fost buna...

| ziftode a răspuns:

Am aceeasi problema, nu stiu o solutie buna, stiu numai una proasta: baut seara
si, acum a inceput sa ma mai lase, dupa cativa ani de chinuit si baut seara ca sa adorm in sfarsit nu mai e asa de rau
cand am inceput dupa luni bune de fortat dormit noapta toata ziua ma simt complet chiaun, cu toate ca nu sunt obosit ma simt de parca nu as fi dormit cu o noapte inainte si trebuie sa dorm, si am o senzatie foarte acuta, cum spuneam... *chiaun* iar seara ma trezesc de nu se vede si mi se limpezeste mintea si ma trezesc, cu toate ca in acelasi timp sunt obosit, asa ca nu pot sa adorm... iar in afara de bautura nu am avut nici o solutie folositoare, stat nedormit tine o noapte cand ori dorm prea mult, ori prea putin, iar somniferele sunt un rahat, cele slabe (mai ales naturiste) sunt ultima frectie la picior de lemn - nu au nici cel mai vag efect, iar cele puternice, nici nu reusesc sa ma adoarma cand trebuie (imi ia 2-3h pana mi se face somn) iar a doua zi sunt somnolent din cauza lor

asa ca subscriu la intrebare, mi-ar place serios un raspuns bun

| relativsausigur explică (pentru ziftode):

Inteleg perfect cum te simti, stiu cat de naspa e sa treci prin astea, mai ales cand altii care au facut aceleasi greseli ( stat noptile trezi, dormit ziua ) si-au revenit apoi fara probleme, fara sa fie chinuiti.
Nici eu nu-mi dau seama, poate fac o greseala si in prezent, faptul ca ma pun la somn asa devreme, la ora 9, am ales ora copiiilor mici, crezand ca e cea mai buna pentru ritmul somn - veghe, mai ales ca asa sustin multi, inclusiv daca cauti articole pe net, vei observa ca ora 9 -10 seara e ora recomandata pentru somn, spunandu-se ca oamenii care se culca tarziu, pot avea probleme de sanatate, dar poate nu este asa.
Poate imi fortez eu sistemul nervos mult prea tare, si incercand sa dorm atat de devreme.
Poate nu e un somn rau nici cel de la 12 - 1, in afara de faptul ca logic, te trezesti mai tarziu dormind de la orele alea, dar poate te trezesti mai odihnit, te simti mai normal.
Ce vreau sa zic e ca si eu ma chinui sa gasesc raspunsul, si poate asta face sa fie nasol, " chinuitul" care te face sa exagerezi in diverse forme.
Cand eram mai mica nu aveam probleme de genul asta chiar si daca nu dormeam vreo noapte si dormeam dupa ziua, mi se facea somn probabil mai tarziu, pe la 3 - 4 noaptea, si dupa imi reveneam fara sa imi dau seama, pentru ca nu constientizam atat, si nu ajungeam sa exagerez atat in speranta de a ma incadra in programul " normal al societatii" vom vedea acum si ce mai raspund altii happy.

| ziftode a răspuns (pentru relativsausigur):

TOTUSI, nu stiam exact numele problemei, acum ca il stiu, am mult mai mult spor la cautat pe google, o sa studiez bine pagina maine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020104/

| octav005 a răspuns:

Pai nu mai consuma energizante. cafele.

| relativsausigur explică (pentru octav005):

Nu are legatura raspunsul tau cu ce am scris eu, iar dovada consta in faptul ca eu nu consum oricum energizante, cola, sau cafea.
E vorba de dereglarea ritmului cicardian, obisnuinta corpului de a dormii intr-o anume perioada a zilei.

| octav005 a răspuns (pentru relativsausigur):

Atunci ar trebui sa faci EKG

| relativsausigur explică (pentru octav005):

La asta as vrea sa te intreb, ce legatura are ekg-ul la inima cu ritmul cicardian dat peste cap?
Poate stii tu ceva ce eu nu stiu si atunci mi-ar prinde bine sa aflu asta inainte sa iau orice fel de decizie.

| octav005 a răspuns (pentru relativsausigur):

Pai cred ca ei stiu mai bine. eu nu sunt in domeniu. EKG stiu ca este cu inima. poate esti agitata si de asta.

Răspuns utilizator avertizat