| adiTzaa19 a întrebat:

Am o problema mare, zic eu! sad
De la 14 ani au inceput sa imi iasa cosuri pe fata, cosuri mici banale. dar, de acum 2 ani au inceput sa imi iasa cosuri mari, urate, deci am inceput sa am acnee in adevaratul sens al cuvantului! Acum am 18 ani, si am o acnee foarte urata pe fata, mai ales in obraji! Sunt cosuri ca un fel de bube, cam cat unghia de la degetul mic, umflate, rosii, si ma dor! sad Am fost pana acum la 3 dermatologi, am incercat o gramada de pastile printre care si doxiciclina, zineryt, brevoxyl, masti cu argila, si cate si mai cate! Toate nu au facut decat sa amelioreze cosurile si sa le faca sa se traga inauntru, dar dupa vreo 2 saptamani, acneea era la loc si pastilele, cremele, solutiile de la dermatologi nu mai aveau efect! Nu faceau decat sa amelioreze. Stiu ca probabil e din cauza la varsta, cum am trecut si prin pubertate, etc. probabil o sa imi spuneti ca restul, sa astept ca o sa imi treaca si asa mai departe, dar am cosuri foarte urate, imi strica fata, si ma simt oribil cand ies pe strada! Deci pe scurt trebuie sa fac ceva! Toti se uita numai la fata mea! Ma spal pe fata in fiecare zi, dimineata si seara, deci am grija de igiena! Acum, dupa ce am vizitat 3 dermatologi, o gramada de bani aruncati la gunoi, si solutii care nu m-au ajutat, un dermatolog din oras, mi-a zis ca imi prescrie Roaccutane! Am citit pe internet pe o multime de pagini, parerile sunt impartite. am auzit ca de la medicamentul asta s-au sinucis unii, unora le-au afectat tot in organism, sau am mai citit ca imbatraneste corpul :S si etc. mi-e frica sa il iau! Deci spuneti-mi ce sa fac ca m-am saturat! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Eu stiu de usturoi pisat pus pe fata succes

| Alexandr a răspuns:

Incearca o masca din iaurt, miere si lamaie... pune-o timp de multe zile, searea!