| Anna1223 a întrebat:

Buna TPU :* Am o problema... nu am scaun regulat... poate o data la 3-4 zile, si e foarte neplacut caci ma balonez. Ce as putea face sa am scaun zilnic sau macar tot a2a zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentele disponibile pentru constipatie sunt vaste la momentul actual insa pentru ca acestea sa dea rezultatele scontate este necesara identificarea cauzelor care duc la aparitia acestei conditii medicale.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......onstipatie

| liliacALB a răspuns:

Problema ta este cu siguranta alimentatia. Scaunul neregulat presupune o alimentatie dezechilibrata. Insista pe supe, legume, fructe (salate de orice fel) in general fibre alimentare si evita grasimile, carnea, painea alba, mancarea grea in general. Iti tin pumnii! happy

| Anonima0702 a răspuns:

Cauza scaunelor tale este alimentatia dezechilibrata.
Eu la fel treceam peste astfel de neplăceri aveam momente in care sangeram si ma durea dupa scaun. Dupa, am inceput sa beau apa dimineata si dupa apa sa mananc un fruct, pentru ca mancarea se amesteca si este foarte important micul dejun, mananca legume multe: gen morcov crud, mazare... Nu mânca ciocolată, carne cu multa grăsime etc...
Poti sa incerci sa bei apa călduță cu lamaie dimineata.
Sper sa ti revii