| anonim_4396 a întrebat:

E ceva gresit daca n-am scaun zilnic? Adica foarte rar am zilnic, de obicei il am o data la 2-3 zile. Ar trebui sa vad un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Consuma mai des supe, ciorbe, compoturi.Ar trebui sa te ajute(făinoase mai puțin)

| darrio2007 a răspuns:

Chestia cu 2-3 zile cam suna a constipatie. Consuma mai multe lichide, in sensul de supe, ciorbe.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal sa nu ai scaun in fiecare zi si asta se datoraeza mancarurilor nesanataose pe care le mananci zilnic, producandu-ti constipatie, dureri de burta, imbalonare, gaze urat mirositaore si chiar hemoroizi.
Ar trebuii sa invetis a manaci mancare sanatoasa, sa manci supe si ciorbe in fiecare zi, sa eviti mancarurile uscate, carnurile prajite si sa introduci in alimentatie toate legumele posibile, cel putin 5 in fiecare zi. O masa de fructe proaspete este de altfel indicata zilnic.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare organism funcționează în felul lui. Daca faptul ca nu ai scaun in alea 2/3 zile nu îți afectează starea (nu te balonezi, nu ai senzația de constipație, nu te doare burta etc) exista posibilitatea sa fie normal și asa sa fi construit.
Dar dacă te deranjează și afectează, consulta un medic.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca n-ai vreun disconfort, e absolut normal. Cunosc o persoana care avea scaun de maxim 2 ori pe saptamana.

| davidandrei777 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Niciun discomfort, dar uneori simt ca am nevoie sa am scaun dupa ce deja am avut, si nu iese nimic.

| nukeyly a răspuns:

In functie de cate ''paie rumegi'' la masa pe zi si raportat la mersul pe jos care ajuta la digestie full cicle, il poti avea regulat in functie de organism zilnic sau la 7 zile sa zicem daca mancarea consumata e putina[somalia mode] sau mai mult pe lichide, pana la urma scaunul e materie nereciclata total.

Stresul mai e un factor ce poate intarzia scaunul regulat,
dar de vrei o exorcizare rapida naturala papa germeni de grau la o masa 100-300g, sau tot acelasi gramaj total ca canepa nedercorticata data pe rasnita de cafea+seminte de in tot pe rasnita si mix tot in ceva chefir/iaurt, din cauza fibrelor tot reintra in normal.

Doctor? daca ai timp si vrei sa dormi cu confirmare a4 in buzunar ca esti safe.

| sparklingqueen a răspuns:

Poate fi constipatie.Dar daca nu te deranjeaza si te simti ok, nu e nevoie sa te vezi cu un doctor.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Un organism normal referitor la fiintele umane ca sa traiasca trebuie sa manance zilnic si sa bea lichide in special cu predilectie APA - ce rezulta de aici > un om mormal zilnic in 24 de ore prin urina si fecale elimina cam 1kg de toxine - in acest 1-kg este inclusa urina, fecalele, saliva si transpiratia = toate astea organismul le elimina pentru a curata sangele in primul rand si apoi mancarea care nu a put fi digerata. Deci, un om normal mancand si consumand lichide zilnic ca sa asi mentina sanatatea optima daca in 24 de ore nu elimina acel 1kg de toxine mentionate mai sus, incep sa apara probleme de sanatate - umflarea burtii, dureri de cap, dureri de muschi si de spate, stare de oboseala si somnolenta.