| Bianca777 a întrebat:

Am o problema si chiar nu vreau sa fiu luata la misto cu asta. Acum am dat pe internet de un video in care se vorbea despre o boala numita tulburare obsesiv compulsiva, cred ca asa se numeste, si am observat acolo ca se manifesta prin niste obsesii precum verificare usii, a gazului si chestii de genul asta. Si si eu am aceeasi problema, de multe ori verific usa pentru ca am impresia ca va intra cineva si nu pot sa stau linistita pana ce nu o verific sau gazul la fel. Daca stau sa ma gandesc, am aceste probleme de mult timp. Cineva care stie sau a trecut prin asta, trebuie tratament? Ce se intampla in timp daca nu te tratezi? Cum te poate afecta? Va rog, niste sfaturi! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| xJuliusx a răspuns:

Eu am 55 ani si toata viata asta am facut. La culcare verific gazul sa nu-l fi uitat deschis, usa si robinetii. La fel fac cand plec de acasa si in plus verific sa nu ramana televizor deschis, becuri aprinse, candela sau foc deschis. Aceasta nu este o obsesie. Este bine sa fii precaut. Cei ce nu fac aceste lucruri nu sunt oameni normali. De aceea vedem zilnic la televizor incendii, butelii explodate etc. etc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toti avem mici obsesii, tulburarea obsesiv compulsiva e grava, daca ai fi avut, ar fi observat cineva pana acum si ai fi urmat deja tratament pentru asta.

O problema e doar cand iti afecteaza viata negativ.

| ziftode a răspuns:

Cuvantul cheie e "tulburare"
si mie mi s-a intamplat sa nu fiu sigur ca am incuiat usa asa ca sa urc 3 etaje inapoi si sa verific, doar ca sa imi dau palme dupa aia ca mi s-a pus pata degeaba
imi place sa imi tin banii cu fata respectivului in fata, si in ordine de la 1-500lei si nu ceva de gen 1, 100, 5, 100, 10, 50
in schimb in frigider am lapte, oua, lapte, mere, sos de ustroi, lapte, branza, cola, etc... mi se rupe de ordinea din frigider, hainele la fel, s-a.m.d.

daca in schimb ai o "tulburare" atunci nu verifici odata, ci de 50 de ori, si mult mai dure sunt fixatii fata de igiena, cand te speli pe maini 3 ore continuu si tot ti se pare ca esti murdar, pana faci pete rosii pe maini asemanatoare cu arsurile, cand te duci la magazin si pui pungile in ordine si cu fata spre stanga, iar daca cineva vine si iti zice ceva, faci spune la gura, urlii, sari la bataie, etc.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Aia e o tulburare psihica, draga Bianca, nu se depisteaza citind articole/vizionand videoclipuri despre T.O.C., empatizand cu franturi din ceea ce se scrie acolo, pe care in mod instinctiv le hiperbolizezi.
E foarte bine sa te asiguri de mai multe ori inainte de a lasa usa inchisa, gazul, asta e doar simtul responsabilitatii. big grin E probabil sa fii usor anxioasa, dar nu bolnava. Anxietatea nu-i o boala, suferim cu totii de acest sindrom in ultimele doua secole. Stai linistita, nu e nimic special sau de luat in serios, fiindca, daca era, ai fi fost usor disperata si ai fi insirat aici mult mai multe detalii intr-un mod vizibil afectat. Ar fi correct sa ne documentam totusi in continuare, intr-un mod realist si util, fara a ne dianostica singuri. Cunoaste-te pe tine, cunoaste-ti fricile si hibele si fa diferenta.

| Bianca777 explică (pentru sopranaCadaverica):

Stiu ce spui, si in momentul asta incerc sa ma calmez, sunt destul de sigura ca nu sunt doar niste mici obiceiuri. Adica, de fiecare data cand am o intrebare simt nevoia sa o pun sau simt ca trebuie sa verific geamul sau chesii din astea super... Nu stiu, neobisnuite, adica de ce ai verifica plasa de la geam?

| Lucian2473 a răspuns:

Nu e nimic si nu ai acest fel de tulcburare daca verifici numai o singura data si esti ferm convinsa ca usa de la intrare sau gazul este oprit. Tulburarea obsesiv convulsiva este atunci cand desi ai verificat de 2 ori si esti ferm convins ca totul e ok, ai o obsesie ca nu e totul ok. happy Si mai verifici inca o data si inca o data si tot cu obsesia asta stai. Deci daca tu mergi al culcare si iti pui in gand sa verifici usa (pentru ca nu stii sigur daca ai incuiat-o), e normal sa mergi sa verifici.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

OCD-ul are mai multe grade de graviatate... scuza-mi limbajul nonmedical... Conteaza mult ce varsta ai, cam de cand stii ca ai "probleme", cam cat de grav crezi ca ar fi sa nu verifici gazul(o vei lua razna, vei trece peste absolut orice sa o faci). Din cate m-am documentat eu oamenii cu OCD grav nici macar nu il constientizeaza pana nu sunt confruntati si de multe ori nu accepta realitatea.
Eu de exemplu glumesc ca am OCD pentru ca imi place organizarea, sa am lucrurile la indemana, dar nu fac scandal daca o cana nu e la locul ei. Cred ca aici se face diferenta intre cazurile serioase si noi, restul, care avem hachitele noastre.
Daca trebuie tratament poate spune doar un doctor, cred ca un psihoterapeut!?!
Daca e ceva minor si nu tratezi ai putea ajunge doar un om super critic si "obsedat" pe care lumea nu prea il place sau ai putea sa incerci sa iti dozezi din reactii. Daca e mai grav doar un doctor iti poate spune cum ar putea evolua situatia.

| Andry01 a răspuns:

Buna Bianca. Acuma citind mesajul tau mi-am dat seama ca si eu fac la fel laughing. Bine, cred ca e si normal sa verificam toate astea, dar in limite decente. Daca devine ceva mult prea frecvent si deranjant poate pentru cei din jur, eu zic ca se datoreaza stresului. Ori in subconstientul tau esti marcata de niste evenimente din trecut. Eu iti sugerez sa apelezi cu toata increderea la un psiholog care te poate lamuri si ajuta. Atentie : nu e o rusine sa mergem la psiholog. Asa cum mergem la medic cand suntem raciti sau ne doare ceva, la fel trebuie sa mergem la psiholog cand nu ne simtim ok cu noi insine. Trebuie sa gasesti pe cineva cu care sa te simti linistita cand vorbesti, de care sa te poti "lipi". Exact ca la duhovnic. Sau uite... poti merge chair si la duhovnicul tau. Vorbeste cu el si cu siguranta cu ajutorul rugaciunii vei trece peste aceasta perioada. Sa iti fie de folos si ai grija de tine.