| crusssriss a întrebat:

Buna tpu...am o saptamana jumate de cand am sangerari vaginale,dureri la ovare, un lichid albicios si nu stiu sigur care e cauza... poate fi o raceala? anexita? tin sa mentionez ca acum 3 saptamani am avut bucataria inundata si am stat jumate de zi sa iau apa de pe jos in picioarele goala, apa fiind foarte rece!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| simomih a răspuns:

Mergi la ginecolog cat mai repede, pentru ca se poate agrava.E posibil sa fie de atunci..desi nu s-ar explica lichidul albicios..de asemenea e posibil sa ai si o infectie. Oricum mergi cat mai repede la o consultatie.Mult succes, sper sa nu fie nimic grav!

| crusssriss explică (pentru simomih):

Nu stii niste "leacuri" naturiste...am auzit de treaba cu apa fierbinte tinuta la ovare sau intre picioare!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa ai o anexita, ceea ce ar fi foarte foarte grav, fiindca se trateaza greu si lasa adesea sechele. Ai nevoie de o consultatie ginecologica (sau macar ecografie daca esti virgina) si de tratament cat mai repede. pentru inceput e bine sa faci antibiotice injectabil sau perfuzabil, alaturi de tratamentul antiinflamator. daca apar imbunatatiri, dupa 10-14 zile poti continua, pana la vindecare, cu tratament oral.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog ( sau la Urgenţă/Serviciul de Gardă ) şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| crusssriss explică (pentru bursuc001):

Multumeschappy

| bursuc001 a răspuns (pentru crusssriss):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| simomih a răspuns:

Da,intr-adevar.poti incalzi niste apa..si sa o pui in sticle..si sa o folosesti asa cum ai spus..doar ca sangerarile si mai ales acele scurgeri nu cred ca vor trece de la sine.sad

| crusssriss explică (pentru simomih):

Ia id meu:pancuelena82@yahoo.com

| crusssriss explică (pentru simomih):

Astept sa imi dai add!

| simomih a răspuns (pentru crusssriss):

Ti-am dathappy

| crusssriss explică:

Goale*