| KittyKa a întrebat:

am 14 ani, si ultima menstruatie a fost pe 19 Septembrie. Din ce cauza imi intarzie menstruatia? Mi-a venit prima data la sfarsitul lunii mai. Asta inseamna ca se deregleaza pentru ca sunt la inceput, sau? Va rog mult, help! Fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti la inceput si este foarte normal sa ai menstre neregulate. Nu e cazul sa te ingrijorezi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

| KittyKa explică (pentru bursuc001):

Da, multumesc!winking

| bursuc001 a răspuns (pentru KittyKa):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| KittyKa explică:

Se pare ca este de la stres si de la exercitiile fizice intense. Multumesc tuturor pentru ajutor!winking

| SinfulDesire a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si vizitatii un doctor specialist, pentru a ti se explica corect despre ce se intampla si ce se poate intampla.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Exista posibilitatea unei dereglari hormonale dar acest lucru e nesanatos. Trebuie neaparat sa ajungi la un ginecolog poate iti da niste anticonceptionale pentru reglare.

| homosapienbone a răspuns:

Pai depinde de tine raspunsul; poti ori sa ai dereglari hormonale (sunt normale la varsta ta), ori sa fii gravida, daca te stii vinovata cu ceva. Iti recomand sa mergi la doctor, in orice caz.