| anonim14081995 a întrebat:

am și eu o întrebare de la miere de albine poate să-mi crească glicemia sau mierea n-are zahar și nu îmi creste deloc? Nu am diabet dar în schimb m-a găsit cu glicemia 125 și mi-au spus ca este cam mare că maximul este 120 așa ca aș dori sa înlocuiesc puțin dulciurile. Mierea mai mi-o ține ridicata glicemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mierea creste glicemia. Este interzisa intr-o dieta pentru scaderea glicemiei. Inlocuieste dulciurile cu 1-2 fructe mici pe zi, alese cu atentie (fara pepene, prune, struguri care sunt prea dulci si deci contraindicate)

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Mierea are un indice glicemic ridicat, are 82% zahar. Consuma mai rar.

| Peridava a răspuns:

Da, mierea ridica glicemia.